/Laravel-PWA

This repository contains Laravel project for Programming Web applications course.

Primary LanguagePHP

Laravel-PWA

This repository contains Laravel project for Programming Web applications course.

Instalacija Laravela

Da biste instalirali Laravel, potrebno je da instalirate Composer.

  • Windows - skinite samo .exe fajl i pritiskajte next. Ako imate instaliran XAMPP na vasim racunarima, instalcija bi trebalo da prodje glatko.
  • MacOS - kopirajte komande u terminal, instalacija bi trebalo da prodje glatko jer vec imate PHP.
  • Linux - ako koristite Linux trebalo bi sami da znate da instalirate compser.

Da biste testirali instalaciju ukucajte u command prompt ili terminal composer, trebalo bi da dobijete listu komandi.

Potom proverite i da vam je setvan globalni path za PHP (sta god to znacilo), kucajte u terminal php --version i ako dobijete bilo koju verziju - odlcino. U suporotnom guglajte kako da dodate PHP u global path. Ukoliko je sve proslo kako treba, u terminalu odite do foldera gde zelite da napravite laravel aplikaciju i kucajte jednu od sledece dve komande:

  • laravel new projekat
  • composer create-project --prefer-dist laravel/laravel projekat

pri cemu slobodno zamenite projekat sa bilo kojim nazivom. Detaljnije o instalaciji imate na linku

Startovanje projekta

Ukoliko skidate ovaj projekat, a niste upozanti sa gitom ili githubom, najjednostavnije je da idete na download.

Ukoliko ste napravili svoj projekat pa vas interesuje samo kako da ga pokrenete u browseru, onda nije trebalo da procitate prethodni red.

Buduci da i dalje pisemo php (samo sad uz pomoc frejmvorka), treba nam server koji ce taj kod da izvrsava. Najjednostavnija varijanta je da koristite PHP-ov ugradjen server. U svom terminalu odite do lokacije gde vam se nalazi projekat (pr. 'C:/Users/todor/Documents/projekat'). Kada ste u usli u projekat ukucajte php artisan. Dobicete listu komandi koje mozete izvrstit sa artisanom - Laravelova konzolna aplikacija koja vam daje bezbroj mogucnosti. Jedna od prvih u listi komandi je serve koja pokrece PHPov sever, te ukucajte php artisan serve i odite na datu ip adresu.

Otovorite projekat u svom editoru i pocnite istrazivanje u routes/web.php fajlu.

Prvi cas

Radili smo blade-ove, Laravelov template engine. Pogledajte folder /resources/views, tu se nalaze svi vasi view-ovi. Obavezno procitajte dokumentaciju. Kako se ti view-ovi dobijaju na browseru? Preko urla. Definisanje url-ova u Laravelu se radi u routes/web.php fajlu.

Drugi cas

Kontroleri - nalaze se u folderu app/Http/Controllers. Omogucavaju nam preglednije pisanje koda. Zaduzeni su za obradu requesta. Dokumentacija:

Treci cas

Modeli i REST metode za CRUD operacije. U .env fajlu se nalaze podaci za konekciju ka bazi, ukoliko koristite XAMPP, nema potrebe da menjate nista osim naziva baze.

Cetvrti cas

Radili smo migracije database/migrations i i validaciju requesta sa Request klasom u app/Http/Requests