FiltersHeroes/KADAntiScam.netlify.app

Strona główna KAD

Closed this issue · 2 comments

Zablokuj strony wyłudzające twoje pieniądze i dane.

KAD to filtry do popularnych blokerów reklam takich jak uBlock i AdGuard tworzonych przez polską społeczność, które ochronią cię przed złośliwymi stronami typu przekręt - m.in. phishing, fraud shopy, czy fałszywe bramki płatności. Instalacja KAD jest bezpłatna oraz prosta, nawet dla osób nietechnicznych i ogranicza się do dwóch kroków:

  1. Zainstaluj rozszerzenie blokujące do swojej przeglądarki internetowej.
    Microsoft Edge | Google Chrome | Mozilla Firefox | Opera | Inna

  2. Kliknij poniższy przycisk, aby zasubsrkybować filtry KAD.
    Jeśli napotkałeś problem to kliknij tutaj, aby wykonać to ręcznie.
    Subskrybuj KAD

*Subskrybcja KAD jest opcjonalna. Oznacza to, że od woli użytkownika zależy ich włączenie i tym samym zaakceptowanie ich wewnętrznych reguł. Osoby tworzące KAD nie ponoszą odpowiedzialności za te reguły, mimo to obiecujemy dołożyć wszelkich starań i reagować na nieprawidłowo zakwalifikowanie stron jako złośliwe, jeśli zaistnieje taka sytuacja.
** Nawet jeśli strona znajduje się w regułach KAD nie oznacza to jej pełnej blokady, lecz zablokowanie ładowania i wyświetlenia monitu ostrzegawczego, który można zignorować, a samą stronę dodać do mechanizmu „białej listy” w dodatku do twojej przeglądarki.

—-

Regularnie analizujemy zgłoszenia nadsyłane przez naszą społeczność, ale także polegamy na zewnętrznych listach stworzonych choćby przez np. NASK CERT, Legalniewsieci, ostrzeżenia KNF. Poza bogatą i ciągle rozwijaną listą stron-śmieci, filtry te posiadają także spis „stron przekierowujących”, dzięki czemu blokowanie staje się o wiele bardziej skuteczne. Każda zgłoszona strona-śmieć jest dokładnie sprawdzana wraz z kodem źródłowym, co zapobiega sztuczką, które mogą ukrywać jej prawdziwy adres i przeznaczenie.

Typy stron znajdujących się na liście:

  • namawiające użytkownika do uiszczenia opłaty dowolną formą, gdzie cena nie jest jawnie > > > pokazana lub jest niezgodna z prawdą;
  • korzystające nieuczciwie z hasła „za darmo” lub podobnego;
  • posiadające dużo przeważających negatywnych opinii użytkowników;
  • posiadające nieprawdziwe lub wykupione opinie;
  • namawiające użytkownika do pobrania złośliwego oprogramowania;
  • phishing (podszywające się w celu wykradnięcia danych);
  • przekierowujące do innych stron z przekrętami;
  • przepełnione utrudniającymi nawigację lub czytelność reklamami, okienkami lub widżetami
  • cechujące się sprytnymi metodami oszukańczymi, np. skomplikowany, ukryty regulamin lub jego brak;
  • strona może być dodana do listy nawet jeśli nie występuje na niej bezpośrednio oszustwo. Jeśli posiada ona reklamy, linki lub przyciski przekierowujące do oszustw, traktowana jest ona jako podejrzana.

Poniższe nieuwzględnione i raczej nieaktualne:

udostępniające niezgodne z prawdą informacje
rozwój osobisty, wróżby, podejrzane sposoby zarabiania itp.
podejrzane produkty i leki

Pamiętaj, że pomimo zasubskrybowania KAD i posiadania innych dodatków zabezpieczających nigdy nie będzie to system nie do obejścia, gdyż najsłabszym elementem zawsze pozostaje w nim element ludzki. Podczas przeglądania sieci zachowaj zdrowy rozsądek - sprawdzaj adres strony, czytaj uważnie komunikaty, regulaminy, reaguj na alerty ostrzegawcze, a jeśli coś wzbudza twoją niepewność przerwij dalsze przeglądanie strony. Zazwyczaj jeśli jest coś za darmo, to płacisz za to swoją prywatnością, a jeśli coś brzmi zbyt dobrze - to jest to najprawdopodobniej oszustwem!

—————-
Ogółem kategoria „blog” nie jest aktualizowana. Lepiej wykorzystać to do promocji innych stron poświęconych tej tematyce, które stale są aktualizowane i mogą zawierać cenne informacje. Zmiany mają zapewnić większą transparentność i przejrzystość. Oczywiście to tylko sugestia (z przymrużeniem oka), ale doceniłbym wykorzystanie niektórych pomysłów.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni? Możesz zapoznać się z tymi stronami, by poszerzyć swoją wiedzę.

https://bezpieczny.blog
https://www.legalniewsieci.pl/
https://www.cert.pl/ouch/
https://niebezpiecznik.pl
https://zaufanatrzeciastrona.pl

Jak coś to nie rozumiem co wywalić i co uaktualnić - za długie te cytaty.

Jak chcesz możesz zobaczyć czy w kodzie tego repo są widoczne przestarzałe elementy, zmodyfikować, zrobić PR i potem bot wygeneruje podgląd jak zmodyfikowana wersja wygląda i czy jeszcze działa.

Do artykułu z linkami do stron można dodać Związek Banków Polskich, m.in.:
Cyberbezpieczeństwo w praktyce
Bezpieczne finanse, bezpieczna tożsamość

Obok samego linku do Certu można w nawiasie dodać „(w tym zestaw porad dla użytkowników OUCH!”)