LUMII-AILab/LVWordNet

Neskaidri karodziņi par slengu un līdzīgiem

Opened this issue · 2 comments

Nav skaidrība, kā atšķiras karodziņi, kas mantoti no dažādām vārdnīcām:

  • Sarunvaloda
  • Žargonvārds
  • Slengs
  • Vienkāršrunas stilistiskā nokrāsa (pievienots pie Stils)
    Nav karodziņa "Vienkāršruna".
    Jāņem vērā, ka karodziņu nosaukumi nākuši no saīsinājumiem, kuriem arī ir skaidrojums kā Tēzaura šķirkļiem.
    Nepieciešams precizēt, kura deifinīcija katram terminam tiek lietota, jo tā būs jāliek karodziņa skaidrojumā.
    Nepieciešams izmeklēt, kas domāts ar kādreizējo "vienk.", kas šobrīd vienkārši izskaidrots ar Tēzaura saīsinājuma skaidrojumu. Manuprāt, tur sarakstā jābūt Lietojuma karodziņam "vienkāršruna", un jautājums, vai nepieciešams atstāt tādu "viekāršrunas stilistiskā nokrāsa" pie Stila karodziņiem.

Definīcijas Tēzaurā un Valodniecības pamatterminu skaidrojošajā vārdnīcā:
1. Sarunvaloda:
Tēzaurs: Savstarpēja sazināšanās mutvārdos; valodas stils, kas raksturīgs valodas lietojumam ikdienas, neoficiālās situācijās.
Sarunvalodas stils — funkcionālais stils, ko lieto mutvārdu saziņā.
Sarunvalodas vārds — vārds, ko lieto sarunvalodā un kam raksturīgs semantiskais ekspresivitātes papildkomponents; sarunvārds.
Saīsinājums sarunv. - Valodas paveids, ko lieto ikdienas mutvārdu saziņā. Rakstu formā to izmanto, piemēram, neoficiālās vēstulēs, dienasgrāmatās un kā stilistisku izteiksmes līdzekli daiļliteratūrā un publicistikā. Izšķir literāro sarunvalodu un neliterāro sarunvalodu, kurā iekļauj vienkāršrunu, žargonu u. tml.
VPSV: Valodas paveids, ko lieto ikdienas mutvārdu saziņā. Rakstu formā to izmanto, piemēram, neoficiālās vēstulēs, dienasgrāmatās un kā stilistisku izteiksmes līdzekli daiļliteratūrā un publicistikā. Izšķir literāro sarunvalodu un neliterāro sarunvalodu, kurā iekļauj vienkāršrunu, žargonu u. tml.
2. Žargonvārds
Tēzaurs: Vārds, kas raksturīgs kādam žargonam.
Žargons - Valodas paveids, ko, parasti savā starpā, lieto kādas sociālas, arī profesionālas grupas pārstāvji; arī slengs.
Saīsinājums žarg. - Žargonisms.
Žargonisms - Valodas parādība, īpatnība, parasti vārds, izteiciens, kas raksturīgs kādam žargonam; arī žargonvārdi.
VPSV:
Žargonisms - Žargonā lietots vārds vai izteiciens, piemēram, skolēnu žargonā - fiška, učene, girla, rubīt ģēlu.
Žargons - Neliterārās valodas paveids, ko, parasti sarunvalodā, lieto noteikta sociālā vai profesionālā grupa. ◊ jūrnieku žargons; žargona vārds; žargona leksika
3. Slengs
Tēzaurs: Īpašs valodas paveids, ko savā starpā lieto kādas sociālas grupas pārstāvji; arī žargons.
Jauniešu slengs — valodas paveids, ko jaunieši izmanto neformālā savstarpējā saziņā un kam raksturīgs īpatnējas leksikas, piemēram, familiārismu un slengismu, samērā biežs lietojums.
Saīsinājums sl. 3.nozīme Slengs
VPSV: Subliterārā leksika un citu subliterāro valodas izteiksmes līdzekļu kopums, ko galvenokārt izmanto neformālā mutvārdu saziņā. Terminu slengs palaikam lieto arī kā terminu žargons, argo, sociolekts sinonīmu. ◊ kopējais slengs; speciālais slengs; slenga vārdnīca
4. Vienkāršruna
Tēzaurs: Sarunvalodas stila paveids, kam raksturīgas novirzes no literārās valodas normām.
Vienkāršrunas vārds — vārds, ko lieto neliterārajā sarunvalodā un kas liecina par nekoptu runu, nevērīgu attieksmi pret vārdu izvēli un izrunu.
Saīsinājums vienk. - Vienkāršrunas stilistiskā nokrāsa; vienkāršrunā.
VPSV: Neliterārās sarunvalodas paveids, kam raksturīga vārdformu un konstrukciju neatbilsme literārajām normām, nevērība pret vārdu un vārdformu izrunu u. tml., piemēram, Viņš ņēma un mani nostučīja.vienkāršrunas vārds

Ilgtermiņā būtu labi šo pārklājošos karodziņu kopu samazināt.

Vismaz https://tezaurs.lv/#/sv/žargons un https://tezaurs.lv/#/sv/slengs ir savstarpēji sinonīmi.

lauma commented

Kad es taisīju karogošanu, man valodnieki vienkārši burtiski apvienot šos karodziņus neļāva ar iebildi, ka tur varētu būt nianses un nepieciešamas smalkāks pētījums. Domāju, ka tas vēl jo projām ir spēkā.