GadowskiTV
Opened this issue · 6 comments
Warto zobaczyć jak Pana projekt został wpleciony w teorie spisku opozycji, jednocześnie redaktor pomija nierówność w wadze głosu miedzy okręgami.
Spisek, czy nie spisek, ale takie wpisy w konfiguracji (co prawda w wersji debug) nie pomagają :)
# rejected_parties = Prawo i Sprawiedliwość; Konfederacja
Aaale czad :)
Jeśli chodzi o "rejected_parties = Prawo i Sprawiedliwość; Konfederacja" to to jest intencjonalne. Tzn. ten projekt był jak najbardziej jawnie projektem sympatyzującym z tzw. "opozycją demokratyczną", i skierowanym do jej wyborców; i ta konfiguracja nie jest debug-only - ona była realnie wykorzystywana. Kod, koniec końców, odpowiadał na pytanie "gdzie powinienem zagłosować, żeby mieć największe szanse odebrania głosu PiS lub Konfederacji", więc oczywiście "PiS lub Konfederacji" musiało się pojawić w konfiguracji gdzieś.
Z tego nagrania muszę powiedzieć, że bardzo mi miło, że mój kod został tak pozytywnie oceniony. Trochę mi smutno, że p. Gadomski mówi, że na ten duży, zaawansowany projekt poszły pieniądze, a ja nic nie dostałem :( Ale sława i chwała musi mi wystarczyć.
Fascynuje mnie też, dlaczego p. Gadomski uważa, że zostawienie swojego imienia i nazwiska na kodzie było "błędem". Moje imię i nazwisko jest dostępne na https://www.podrozewyborcze.pl/faq, więc nie trzeba było jakoś strasznie szukać. Acz muszę jeszcze sprostować, że jakkolwiek mam doktorat, to nie z informatyki.
Projekt ciekawy i dobrze dowieziony, ale etycznie jest na prograniczu netykiety. Bo czym jest "demokratyczne odebranie głosu wyborcom innym partii" jak nie oksymoronem? Podobnie jak określenie mianem opozycji partii głosujących zgodnie z linią partii rządzącej w sprawach kluczowych dla zdrowia, finansów i bezpieczeństwa geostrategicznego kraju.
Jeśli chodzi o wątpliwości etyczne, to tylko zwrócę uwagę, że gdyby głosy były rozdzielane w skali całego kraju (jak postulował p. Gadowski), to KO+TD+NL miałyby 257 głosów, a nie 248. Generalnie źródłem tego projektu jest fakt, że system wyborczy w Polsce skrzywiony przeciwko wyborcom wielkomiejskim, a zwłaszcza Warszawie (przez doliczenie do okręgu Warszawa-19 głosów z zagranicy bez dodatkowego przydziału mandatów poselskich z tego tytułu).
Jeśli chodzi o to, dlaczego akurat te partie zdecydowałem się wesprzeć, to tłumaczyłem to już w kilku miejscach; ale generalnie nie było super-trudne puszczenie tego samego kodu dla innych partii; a kod był publicznie dostępny i do wglądu od początku projektu. Chyba trudno się dziwić, że robiąc sobie prywatny projekt (niestety, wbrew temu, co sugeruje p. Gadomski, nikt mi za to nie płacił :( ) zrobiłem go tak, by wesprzeć te partie, do których jest mi najbliżej.
Z zupełnej ciekawości, jako osoba, która dowiedziała się o tym projekcie z programu p. Gadowskiego, w których miejscach racjonalizował Pan wybór tych partii a nie innych? Chętnie poczytam, aby nie duplikować pytań.
Generalnie na FB, w komentarzach do wpisu (post tu: https://www.facebook.com/jwojtaszczyk/posts/pfbid02ZEUxkHqufeGUr8Z14u7sz6WvG5sAw9QD7KTkhFrVrjKr8mgqvNTGE4dyy956rt1El). FB chyba nie ma linków do konkretnych komentarzy, najkonkretniejsza dyskusja o Konfederacji w odpowiedzi na pytanie p. Konrada Lubowickiego tu: https://www.facebook.com/photo/?fbid=23953748860907201&set=pcb.23953785794236841
Ale mam wrażenie, że po pierwsze nie napisałem nigdzie porządnie, a po drugie odpowiadałem wyłącznie na pytanie "czemu nie Konfederacja" a nie "czemu nie PiS", więc może odpowiem tu :)
Konfederacja: jest kilka kwestii, które dla mnie są kluczowe, w których z Konfederacją się nie zgadzam. Wymienię trzy:
- Wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców; które uważam za (przede wszystkim) moralny obowiązek, ale też dobrze pojęty polski interes.
- Stosunek do grup nieuprzywilejowanych (mniejszości narodowych, seksualnych, kobiet).
- Stosunek do szczepień (ogólnie, ale przede wszystkim w kontekście pandemii COVID-19). O ile dyskusja o sensie różnych lockdownów i tarcz mieści się dla mnie w szeroko pojętym obszarze rozsądnej rozmowy, o tyle podważanie polityki dotyczącej szczepień w kierunku "nie szczepmy się" jest dla mnie niebezpieczne.
Jeśli chodzi o PiS, to trochę problemów, o których wspominam wyżej ta partia również ma (zwłaszcza jej Suwerenno-Polskie skrzydło); natomiast najbardziej przeszkadza mi brak szacunku dla instytucji. Fakt, że niektórych rzeczy w państwie nie da się zmienić szybko jest dla mnie pożądaną cechą demokracji; a dla PiS - jak najbardziej niepożądaną. Rządy tej partii zawierają szereg decyzji, które kierowały się logiką decyzji partyjnych, a ignorowały stabilność instytucji (innym sposobem na powiedzenie tego samego jest to, że PiS dużo niżej ceni dorobek i fachowość, a dużo bardziej lojalność). Najjaskrawszym przykładem jest obecny klincz w Trybunale Konstytucyjnym - wynikający decyzji personalnych pozbawionych porządnych podstaw merytorycznych, oraz niechlujnego i doraźnego stanowienia prawa.