Video link : https://drive.google.com/file/d/1HCKCK04-njF7IRKjTEEoVHnp4_g5AMMX/view?usp=drive_link
Foto link : https://drive.google.com/drive/folders/13OWjd72a22AsslHG4WEPITlvpcubvRxy?usp=drive_link
Robert Jaworski 81591
Projekt "Kokpit samolotu FA/18C Hornet" stworzony do współpracy z symulatorem lotu firmy Eagle Dynamics
Digital Combat Simulator (DCS)
Pomysł projektu powstał w 2021 roku. W pierwotnym zamyśle miały to być pojedyncze panele do Horneta, mające na celu zwiększenie realistycznych odczuć w czasie używania symulatora. Podczas realizacji pomysłu i w trakcie nabierania nowych umiejętności i wiedzy w zagadnieniach projektowania 3D (aplikacja FREECad) drukowania 3D na drukarce Prusa MK3U+ MMU2 oraz projektu Arduino , początkowy pomysł przerodził się w chęć zbudowania całego kokpitu w 100% wiernie oddającego działanie i wymiary rzeczywistego wnętrza FA/18C Hornet. Głównym założeniem było korzystanie z symulatora za pomocą gogli w technologii VR 3D PIMAX 8KX DMAS , co wymuszało bardzo wierne oddanie kokpitu wymiarowo, ponieważ podczas rozgrywki gracz nie widzi fizycznie urządzenia, widzi tylko to co ma na ekranach gogli VR. Rozwiązanie sprawdziło się idealnie dzięki dobremu wymiarowaniu i rewelacyjnej zdolności człowieka tzw. pamięci mięśniowej, (co widać na załączonym krótkim filmie pokazowym) Prace na projektem trwały 7 miesięcy, jego poszczególne etapy można zobaczyć na foto zamieszczonych w katalogu ze zdjęciami.
Od strony elektronicznej, projekt wykorzystuje 8 modułów Arduino. Dwa z tych modułów Arduino Leonardo i Arduino Micro które ze względu na inny niż Arduino Mega czy Uno kontroler USB mogą pracować w systemie Windows jako urządzenia HID. (na załączonym screenie to COM7 i COM9). Ich oprogramowanie wykorzystuje biblioteki Keypad.h i Joystick.h. Przyciski są mapowane za pomocą matrycy pinów, w przeciwieństwie do rozwiązania pracującego na DCS Bios, gdzie jednemu pinowi odpowiada jedna funkcja. Plik wsadowy dla tych dwóch modułów emulujący pracę zwykłego kontrolera gier, konfigurowanego z poziomu gry. (kod 1)
Pozostałe moduły (różne, zastosowano MEGA, Mini, i Uno) pracują pod kontrolą specjalnie napisanej do współpracy paneli z DCS World aplikacji o nazwie DCS Bios. Róznica zasadnicza polega na tym, ze w symulatorze już niczego nie trzeba konfigurować, podłącza się port USB i urządzenie od razu jest gotowe do pracy, bez żmudnego mapowania klawiszy w grze.
Ich plik wsadowe ze względu na swoją obszerność można zobaczyć w załączonym pliku xls opisującym wszystkie połączenia wykonane w kokpicie, będącym w swoim rodzaju dokumentacją techniczną urządzenia sporządzoną na użytek własny w przypadku konieczności serwisowania. (kolejne zakładki skoroszytu reprezentują kolejne moduły Arduino i ich połączenie do fizycznych przełączników)