/Translateweb

Translate pirateweb from dokuwiki to markdown.

Primary LanguageShell

Praha opakuje chyby s Opencard, prodlužuje penězovod pro IT firmy

Budova pražského magistrátu Zastupitelstvo Prahy 19. 6. 2014 schválilo veřejnou zakázku na podporu systému PROXIO (správa dokumentů, spisová služba, ekonomický systém) na dobu 4 let v hodnotě 88 milionů Kč. Stejně tak schválilo záměr na vypsání veřejné zakázky bez uveřejnění na podporu systému IS Ekonomika, skrze který Praha vede účetnictví, po dobu 2 let v hodnotě 136 milionů Kč.

Oba tyto systémy jsou klasickým příkladem vendor lock-in neboli licenčního omezení, kterým dodavatel činí zákazníka závislým na jeho budoucích dodávkách. Piráti kritizují výběrová řízení s vendor lock-in již od roku 2008, kdy poslali primátorovi hlavního města veřejný dopis.

V prvním případě je jediným možným vítězem výběrového řízení společnost MARBES CONSULTING s.r.o., v druhém případě pak společnost Gordic spol. s r. o. Praha tak v současnosti prodlužuje systém, ve kterém byl za veřejné peníze vytvořen software, který vlastní konkrétní společnosti, nikoliv hlavní město. Tyto společnosti jsou fakticky jedinými možnými obsluhovateli tohoto systému a je jim tak zaručen dlouhodobý přísun veřejných peněz.

Obě tyto kauzy byly již dříve medializovány (např. zde a zde), kandidáta Pirátů do zastupitelstva Hlavního města Prahy Mikuláše Ferjenčíka dokonce firma Marbes zažalovala (a prohrála). Fakt, že město drží status quo, je pro Piráty nepřijatelný. Problém je, že problematice IT v orgánech města mnoho lidí nerozumí a rozhodují buď nekompetentní nebo nepoctiví lidé.

Piráti prosazují, aby byl software vytvářený z veřejných peněz uvolněn pod svobodnou licencí (licencí umožňující volné šíření zdrojového kódu počítačového programu s minimem omezujících podmínek), aby

  1. každý vývojář mohl software zkoumat a mohly ho tak obsluhovat i firmy, které ho nevytvořily, čímž by se snížila cena obsluhy (kvůli konkurenci),

  2. mohly software používat i jiné subjekty než původní objednavatel (zde také např. městské části), což by ušetřilo peníze ve veřejném rozpočtu.

V těchto případech by Piráti vyhlásili výběrová řízení na vytvoření nového software, který by byl uvolněn pod svobodnou licencí. Svobodný software funguje řadu let např. v Mnichově, kde ušetřil desítky milionů korun.

Kontakt

Ondřej Profant, kandidát Pirátů č. 2 do zastupitelstva hl. m. Prahy, informatik specializovaný na svobodný software, ondrej.profant@pirati.cz, 774 366 359

Adam Zábranský, kandidát Pirátů č. 3 do zastupitelstva hl. m. Prahy a analytik materiálů zastupitelstva, adam.zabransky@pirati.cz, 721 006 868