/silesia-blockchain-meetup

https://www.meetup.com/Silesia-Blockchain-Meetup

MIT LicenseMIT

Silesia Blockchain Meetup #9 - Aeternity oraz Rozliczkryptowaluty.pl - 18.03.2019

  • Przemysław Thomann

  • Łukasz Skonieczny

Aeternity - blockchain 3.0 Wprowadzenie do Aeternity - platformy Blockchain trzeciej generacji. Prezentacja projektu i ogólnych koncepcji stojących za Aeternity + wgląd do technologii, narzędzi i rozwiązań ekosystemu Aeternity.

Przemysław Thomann Entuzjasta branży krypto, Web & Blockchain developer z aspiracjami startupowymi. Ostatni rok spędził na rozwijaniu platformy MobyCrypt (https://mobycrypt.com), w założeniu będącą centrum tokenizacji i kryptowalut. Ambasador Aeternity, zaangażowany jako członek społeczności projektu. Rozwija nagrodzony przez Aeternity eksplorator bloków: https//aemonitor.mobycrypt.com W styczniu 2019 miał okazję uczestniczyć z członkami teamu Aeternity w Aepps Summit w Turcji - wydarzeniu dedykowanemu rozwijaniu aplikacji opartych o Aeternity. Blog i więcej info: https://pthomann.pl

ENG: Aeternity - blockchain 3.0 Introduction to Aeternity (https://aeternity.com/) - third generation Blockchain platform. Presentation of project and general ideas standing behind Aeternity + insight of the technology, tools and solutions of Aeternity ecosystem. Bio: Przemysław Thomann Crypto enthusiast, Web & Blockchain developer with startup aspirations. Last year spent on developing MobyCrypt platform (https://mobycrypt.com) - with the initial idea of creating tokenization & cryptocurrency centre. Aeternity ambasador, engaged as the community member of the project. Develops the awarded by Aeternity team blocks explorer: https://aemonitor.mobycrypt.com In January 2019 had the opporutnity to take part together with Aeternity team members in Aepps Summit in Turkey - event dedicated to application development based on Aeternity. Blog and more info: https://pthomann.pl

Podczas prezentacji zostaną poruszone tematy powiązane z rozliczaniem kryptowalut w Polsce dla osób fizycznych.

Zagadnienia:

  1. Kryptowaluty do 2018 roku
  • Kryptowaluty a prawo.
  • Jak traktować hard-forki, środki z programów partnerskich, transakcje na rynku krypto-krypto?
  • Prowizja przychodem?
  • W jaki sposób należy rozliczyć dochód/stratę za rok 2018?
  • Strata - czy muszę wykazać? Czy pomniejszy moje podatki?
  1. Zmiany w prawie w zakresie kryptowalut obowiązujące od roku 2019
  • Omówienie zmian.
  • Dlaczego stable-coiny mogą pełnić użyteczną rolę względem podatków?
  • Dalsze problemy pomimo zmian.
  1. O systemie rozliczkryptowaluty.pl
  • W jaki sposób narzędzie ułatwia rozliczanie?
  • W jaki sposób wypełnić formularz PIT na podstawie raportu?

Łukasz Skonieczny – przedstawiciel serwisu rozliczkryptowaluty.pl. Pasjonat nowych technologii, przedsiębiorca, programista i automatyk. Niejasności prawne i problemy związane z kryptowalutami w świetle podatków skłoniły go do zgłębienia tematu rozliczania kryptowalut. Ostatecznie, w odpowiedzi na brak dostępnych narzędzi, przy współpracy z Grupą Profit Plus postanowił stworzyć system do wspomagania rozliczeń transakcji kryptowalutowych rozliczkryptowaluty.pl.

Linki:

Aeternity: https://www.pivotaltracker.com/n/projects/2124891

Inne:

  1. Co się podobało podczas spotkania?

  2. Co się nie podobało podczas spotkania?

  3. Masz własne przemyślenie, propozycję, uwagę, wskazówkę - napisz. Koniecznie.

  4. Propozycja zagadnień które warto poruszyć podczas następnych spotkań.

Silesia Blockchain Meetup #8 - Premiera książki "ABC Blockchaina", KONKURS - 27.02.2019

  • Krzysztof Bielecki

  • Tomasz Waszczyk

  • Kamil Jarzombek

Prowadzący: Tomasz Drzewiecki

"ABC blockchaina", czyli w jaki sposób mówić o blockchainie i kryptowalutach. Spotkanie dla początkujących i zaawansowanych. + bonus: nowa era anonimowości w blockchainie, czyli sekrety protokołu Mimblewimble

Krzysztof Bielecki Pasjonat technologii blockchainowej od 2013 roku, niezależny konsultant, autor książki "ABC blockchaina", która aspiruje do stania się elementarzem tego tematu w Polsce

W drugiej części spotkania odbędzie się panel dyskusjny gdzie wspólnie z Panem Krzysztofem porozmawiamy o możliwych kierunkach rozwoju technologii rozproszonych rejestrów. W tej części odbędzie się również KONKURS, dlatego zapraszam do aktywności audytorium - najbardziej aktywne osoby otrzymają książkę!

[UWAGI] Chcesz napisać co Ci przeszkadza, co i jak możemy poprawić, a może chcesz podziękować za naszą działalność: https://github.com/TomaszWaszczyk/silesia-blockchain-meetup/issues/new lub daj proszę lajka https://www.facebook.com/SilesiaBlockchainMeetup/ oraz napisz coś pozytywnego!

Proszę o wypełnienie ANKIETY, będę wdzięczny za konstruktywne zwrócenie uwagi, ale również pozytywy!

[OFFTOP] Ostatnio stworzyłem miejsce w Internecie z ogłoszeniami darmowych koncertów muzyki klasycznej, obecnie koncerty są z terenu Śląska, ale docelowo będą z całej Polski, zapraszam w imieniu https://concertogo.pl/ ! Parę osób do mnie pisało w celu spotkania się, niestety obecnie jestem bardzo zajęty i jedyne miejsce gdzie można mnie spotkać to na jednym z koncertów który jest wymieniony (wystarczy zapytać czy akurat na ten na który się wybieracie będę obecny).

Linki:

  1. https://www.toptalks.com/programs/stanford-blockchain-conference-2019

Silesia Blockchain Meetup #7 - 16.01.2019

  • Marcin Rabenda

  • Maciej Oniszczuk

Malta

Malta jest określana europejskim centrum usług korporacyjnych. Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że maltański system podatkowy oferuje między innymi:

korzyści dla rezydentów z poza Malty, których cały dochód jest zwolniony z opodatkowania, legalne funkcjonowanie kryptowalut oraz gier hazardowych zarówno stacjonarnych jak i online, pod ścisłą kontrolą urzędową ze strony Malta Gaming Authority, zwrot 6/7 zapłaconego podatku CIT w terminie kilku miesięcy od dnia jego rozliczenia. W ten sposób faktyczna stawka podatku CIT ulega obniżeniu do 5 %, a jednocześnie wysoka stawka nominalna (35%) pozwala na ominięcie reguł CFC dot. zagranicznych spółek kontrolowanych. w przypadku dochodu z praw własności intelektualnej stawka efektywna może spaść nawet do 0%, korzyści dla polskich rezydentów wynikają z korzystnych zapisów naszej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Maltą, najpopularniejszą w Europie i jedna z najpopularniejszych na świecie bander, która pozwala przy spełnieniu określonych wymogów na zwolnienie od podatku całego dochodu uzyskiwanego z ich późniejszego komercyjnego czarteru. Cypr

Przez długie lata Cypr uchodził w Polsce niemal za synonim raju podatkowego. Popularność Cypru spadła wraz z ograniczeniem zwolnień oraz w skutek kryzysu finansowego i bankowego na wyspie w latach 2012-2013. Obecnie kraj ten ponownie zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców, a jest ku temu kilka powodów.

Po kryzysie na rynku nieruchomości wzrosło zainteresowanie przecenionymi oraz wyprzedawanymi przez banki działkami oraz willami, co z kolei skłoniło wiele zamożnych osób do przeprowadzki i w konsekwencji na zmianę swojej rezydencji podatkowej na słoneczny Cypr, gdzie kwota wolna od podatku jest 26 razy wyższa niż w Polsce. Kolejny powód to fakt, że mimo podwyżki stawki CIT z 10 do 12,5 %, dalej jest to jedna z najniższych stawek w Europie, a cypryjski system podatkowy dalej jest jednym z najlepszych w Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że anglosaski system prawny Cypru obowiązuje nie tylko kiedy chodzi o kierownicę po lewej stronie, ale także gwarantując anonimowy trust funkcji dyrektora i udziałowca w spółce LTD, zachowujący anonimowość faktycznego beneficjenta. Wielu naszych klientów jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, że póki pozostają rezydentami podatkowymi w Polsce to założenie firmy za granicą i czerpanie z niej dochodów co do zasady nie pozwoli na oszczędność osobistych podatków. Dotyczy to także co do zasady dochodu z zagranicznej firmy. Rezydencję podatkową można jednak zmienić w dowolnym momencie. Osobom chcącym zmienić swoją rezydencję podatkową i w konsekwencji zaprzestać płacić podatki w Polsce mogą pomóc najnowsze zmiany w prawie Cypru. Wszystko zostanie przedstawiona na naszym szkoleniu.

Maciej Oniszczuk - Prezes Zarządu Oncapital sp. z o.o.- www.oniszczuk.com. Ukończył studia jednolite magisterskie na kierunku Prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest doktorantem w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.Swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy w PriceWaterhouseCoopers we Wrocławiu. Jest członkiem Rad Nadzorczych w licznych spółkach akcyjnych, a także był jedną z osób odpowiedzialnych za obsługę prawną spółek debiutujących na rynku NewConnect. Założyciel fundacji probono im. Juliusza Stanisława Harbuta. Działalność zawodową skupia na szeroko rozumianym prawie gospodarczym, w tym w szczególności prawie handlowym. Zajmuje się również sprawami z zakresu postępowania cywilnego oraz doradza przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Ma duże doświadczenie w reprezentowaniu Klientów podczas inwestycji na całym świecie, w tym w rajach podatkowych.

PS. Recording from DevCon:

Also, following videos might be of interest:

State of Ethereum 2.0: https://docs.google.com/document/d/1PS0k9MaKPdPwEw3Uh9rq7USjq7LcSpT6ICQUXRij4YE/edit

Silesia Blockchain Meetup #6 - 4.12.2018

https://mashable.com/video/tim-berners-lee-new-decentralized-internet-solid-inrupt/

  • Ethereum 2.0

https://github.com/ethereum/eth2.0-specs

[PL]

  1. Co to jest blockchain?
  2. Historia i motywacje powstania tej technologii.
  3. Praktyczne zastosowanie blockchain.
  4. Q&A

Natomiast po krótkiej przerwie Aleksandra Kopeć opowie o:

[PL] ICO z punktu widzenia polskiego prawa. -ICO jako alternatywny sposób pozyskiwania kapitału -Initial Coin Offering a Pierwsza oferta Publiczna- podobieństwa i różnice -kwalifikacja prawna ICO na świecie -kwestie odpowiedzialności i właściwości prawa

Aleksandra Kopeć, studentka V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, autorka strony internetowej poświęconej prawnym aspektom kryptowalut www.facebook.com/prawokryptowalut Na co dzień zdobywa doświadczenie z zakresu prawa rynku kapitałowego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Po dwóch prezentacjach będzie Gość Specjalny, projekt Decred https://www.decred.org/. Prezentacja będzie podzielona na dwie części:

  • wprowadzenie
  • developer Decred opowie o stosie technologicznym oraz projekcie od stricte technologicznego punktu widzenia (ze względu na brak znajomości języka polskiego ta część będzie po angielsku)

[EN] Projekt Decred opowie o sobie! Goście z projektu Decred przybliżą nam swoją wizję kryptowalut i technologii blockchain jako demokratyzującego narzędzia, opowiedzą o misji, założeniach, dotychczasowych osiągnięciach, oraz planach na przyszłość swojego projektu, a także opiszą w jaki sposób ich projekt stara się osiągnąć pierwszą, prawdziwą zdecentralizowaną autonomię wśród projektów blockchain bazując i budując na ideałach Bitcoina i Satoshiego Nakamoto.

Jeśli jesteś zainteresowany spotkaniem i mam pytanie pisz: tomasz @ waszczyk . com

• What to bring

• Important to know

W związku z licznymi pytaniami chciałbym poinformować, że spotkanie jest darmowe. A dokładny adres to:

Katowice, Francuska 70, Budynek Urzędu Miasta Katowice

Zdjęcie budynku: http://fotopolska.eu/763880,foto.html?o=b1860&p=1

Wejście do budynku od strony autostrady A4.

W sali konferencyjnej na pierwszym piętrze. Dla ułatwienia, nie ma żadnej innej sali konferencyjnej na pierwszym piętrze w budynku.

Z pozdrowieniami,

Tomasz Waszczyk