best paper conferences in AI
1- Universal Few-shot Learning of Dense Prediction Tasks with Visual Token Matching
Donggyun Kim, Jinwoo Kim, Seongwoong Cho, Chong Luo, Seunghoon Hong
2- Rethinking the Expressive Power of GNNs via Graph Biconnectivity.
Bohang Zhang, Shengjie Luo, Liwei Wang, Di He
3- DreamFusion: Text-to-3D using 2D Diffusion
Ben Poole, Ajay Jain, Jonathan T. Barron, Ben Mildenhall
4- Emergence of Maps in the Memories of Blind Navigation Agents
Erik Wijmans, Manolis Savva, Irfan Essa, Stefan Lee, Ari S. Morcos, Dhruv Batra
Outstanding Paper:
1- Misspecification in Inverse Reinforcement Learning
Outstanding Student Paper:
2- Decorate the Newcomers: Visual Domain Prompt for Continual Test Time Adaptation
Yulu Gan, Yan Bai, Yihang Lou, Xianzheng Ma, Renrui Zhang, Nian Shi, Lin Luo
Distinguished Paper:
3- DropMessage: Unifying Random Dropping for Graph Neural Networks
Taoran Fang, Zhiqing Xiao, Chunping Wang, Jiarong Xu, Xuan Yang, Yang Yang
4- Two Heads are Better than One: Image-Point Cloud Network for Depth-Based 3D Hand Pose Estimation
Pengfei Ren, Yuchen Chen, Jiachang Hao, Haifeng Sun, Qi Qi, Jingyu Wang, Jianxin Liao
5- Neural Architecture Search for Wide Spectrum Adversarial Robustness Zhi Cheng, Yanxi Li, Minjing Dong, Xiu Su, Shan You, Chang Xu
6- CowClip: Reducing CTR Prediction Model Training Time from 12 hours to 10 minutes on 1 GPU
Zangwei Zheng, Pengtai Xu, Xuan Zou, Da Tang, Zhen Li, Chenguang Xi, Peng Wu, Leqi Zou, Yijie Zhu, Ming Chen, Xiangzhuo Ding, Fuzhao Xue, Ziheng Qin, Youlong Cheng, Yang You
Chengliang Liu, Jie Wen, Xiaoling Luo, Chao Huang, Zhihao Wu, Yong Xu
8- Exploring Tuning Characteristics of Ventral Stream’s Neurons for Few-Shot Image Classification
Lintao Dong, Wei Zhai, Zheng-Jun Zha
9- MaskBooster: End-to-End Self-Training for Sparsely Supervised Instance Segmentation
Shida Zheng, Chenshu Chen, Xi Yang, Wenming Tan
10- SimFair: A Unified Framework for Fairness-Aware Multi-Label Classification
Tianci Liu, Haoyu Wang, Yaqing Wang, Xiaoqian Wang, Lu Su, Jing Gao
11- XRand: Differentially Private Defense against Explanation-Guided Attacks
Truc Nguyen, Phung Lai, NhatHai Phan, My T. Thai
12- Clustering What Matters: Optimal Approximation for Clustering with Outliers
Akanksha Agrawal, Tanmay Inamdar, Saket Saurabh, Jie Xue
13- Robust Average-Reward Markov Decision Processes
Yue Wang, Alvaro Velasquez, George Atia, Ashley Prater-Bennette, Shaofeng Zou
14- Efficient Answer Enumeration in Description Logics with Functional Roles
Carsten Lutz, Marcin Przybylko
Best Paper:
1- Training Robots to Evaluate Robots: Example-BasedInteractive Reward Functions for Policy Learning
Kun Huang, Edward S. Hu, Dinesh Jayaraman
Best System Paper:
2- Legged Locomotion in Challenging Terrains using Egocentric Vision
Ananye Agarwal, Ashish Kumar, Jitendra Malik, Deepak Pathak
Special Innovation Paper:
3- Do As I Can, Not As I Say: Grounding Language in Robotic Affordances
Michael Ahn, Anthony Brohan, Noah Brown, Yevgen Chebotar, Omar Cortes, Byron David, Chelsea Finn, Chuyuan Fu, Keerthana Gopalakrishnan, Karol Hausman, Alex Herzog, Daniel Ho, Jasmine Hsu, Julian Ibarz, Brian Ichter, Alex Irpan, Eric Jang, Rosario Jauregui Ruano, Kyle Jeffrey, Sally Jesmonth, Nikhil J Joshi, Ryan Julian, Dmitry Kalashnikov, Yuheng Kuang, Kuang-Huei Lee, Sergey Levine, Yao Lu, Linda Luu, Carolina Parada, Peter Pastor, Jornell Quiambao, Kanishka Rao, Jarek Rettinghouse, Diego Reyes, Pierre Sermanet, Nicolas Sievers, Clayton Tan, Alexander Toshev, Vincent Vanhoucke, Fei Xia, Ted Xiao, Peng Xu, Sichun Xu, Mengyuan Yan, Andy Zeng
Outstanding Paper:
1- Is Out-of-distribution Detection Learnable?
Zhen Fang, Yixuan Li, Jie Lu, Jiahua Dong, Bo Han, Feng Liu
3- Photorealistic Text-to-Image Diffusion Models with Deep Language Understanding
Chitwan Saharia, William Chan, Saurabh Saxena, Lala Li, Jay Whang, Emily Denton, Seyed Kamyar Seyed Ghasemipour, Burcu Karagol Ayan, S. Sara Mahdavi, Rapha Gontijo Lopes, Tim Salimans, Jonathan Ho, David J Fleet, Mohammad Norouzi
2- Elucidating the Design Space of Diffusion-Based Generative Models
Tero Karras, Miika Aittala, Timo Aila, Samuli Laine
3- ProcTHOR: Large-Scale Embodied AI Using Procedural Generation
Matt Deitke, Eli VanderBilt, Alvaro Herrasti, Luca Weihs, Jordi Salvador, Kiana Ehsani, Winson Han, Eric Kolve, Ali Farhadi, Aniruddha Kembhavi, Roozbeh Mottaghi
4- Using natural language and program abstractions to instill human inductive biases in machines
Sreejan Kumar, Carlos G Correa, Ishita Dasgupta, Raja Marjieh, Michael Hu, Robert D. Hawkins, Nathaniel D. Daw, Jonathan D. Cohen, Karthik Narasimhan, Thomas L. Griffiths
5- A Neural Corpus Indexer for Document Retrieval
Yujing Wang, Yingyan Hou, Haonan Wang, Ziming Miao, Shibin Wu, Hao Sun, Qi Chen, Yuqing Xia, Chengmin Chi, Guoshuai Zhao, Zheng Liu, Xing Xie, Hao Allen Sun, Weiwei Deng, Qi Zhang, Mao Yang
6- High-dimensional limit theorems for SGD: Effective dynamics and critical scaling
Gerard Ben Arous, Reza Gheissari, Aukosh Jagannath
7- Gradient Descent: The Ultimate Optimizer
Kartik Chandra, Audrey Xie, Jonathan Ragan-Kelley, Erik Meijer
8- Riemannian Score-Based Generative Modelling
Valentin De Bortoli, Emile Mathieu, Michael Hutchinson, James Thornton, Yee Whye Teh, Arnaud Doucet
9- Gradient Estimation with Discrete Stein Operators
Jiaxin Shi, Yuhao Zhou, Jessica Hwang, Michalis K. Titsias, Lester Mackey
10- An empirical analysis of compute-optimal large language model training
Jordan Hoffmann, Sebastian Borgeaud, Arthur Mensch, Elena Buchatskaya, Trevor Cai, Eliza Rutherford, Diego de Las Casas, Lisa Anne Hendricks, Johannes Welbl, Aidan Clark, Tom Hennigan, Eric Noland, Katie Millican, George van den Driessche, Bogdan Damoc, Aurelia Guy, Simon Osindero, Karen Simonyan, Erich Elsen, Jack W. Rae, Oriol Vinyals, Laurent Sifre
11- Beyond neural scaling laws: beating power law scaling via data pruning
Ben Sorscher, Robert Geirhos, Shashank Shekhar, Surya Ganguli, Ari S. Morcos
12- On-Demand Sampling: Learning Optimally from Multiple Distributions
Nika Haghtalab, Michael I. Jordan, Eric Zhao
Datasets & Benchmarks Best Paper:
1- LAION-5B: An open large-scale dataset for training next generation image-text models
Christoph Schuhmann, Romain Beaumont, Richard Vencu, Cade Gordon, Ross Wightman, Mehdi Cherti, Theo Coombes, Aarush Katta, Clayton Mullis, Mitchell Wortsman, Patrick Schramowski, Srivatsa Kundurthy, Katherine Crowson, Ludwig Schmidt, Robert Kaczmarczyk, Jenia Jitsev
2- MineDojo: Building Open-Ended Embodied Agents with Internet-Scale Knowledge
Linxi Fan, Guanzhi Wang, Yunfan Jiang, Ajay Mandlekar, Yuncong Yang, Haoyi Zhu, Andrew Tang, De-An Huang, Yuke Zhu, Anima Anandkumar
Test of Time:
1- ImageNet Classification with Deep Convolutional Neural Networks
Alex Krizhevsky, Ilya Sutskever, Geoffrey Hinton
Best Oral Paper:
1- A Fast, Autonomous, Bipedal Walking Behavior over Rapid Regions
Duncan Calvert, Bhavyansh Mishra, Stephen McCrory, Sylvain Bertrand, Robert Griffin, Jerry Pratt
Best Interactive Paper:
2- A Guideline for Humanoid Leg Design with Oblique Axes for Bipedal Locomotion
Konrad Fründ, Anton Leonhard Shu, Florian Christoph Loeffl, Christian Ott
Best Paper:
1- SpeedFolding: Learning Efficient Bimanual Folding of Garments
Yahav Avigal, Lars Berscheid, Tamim Asfour, Torsten Kröger, Ken Goldberg
Best Student Paper:
2- FAR Planner: Fast, Attemptable Route Planner using Dynamic Visibility Update
Fan Yang, Chao Cao, Hongbiao Zhu, Jean Oh, Ji Zhang
Best Application Paper:
3- Soft Tissue Characterisation Using a Novel Robotic Medical Percussion Device with Acoustic Analysis and Neural Networks
Pilar Zhang Qiu, Yongxuan Tan, Oliver Thompson, Bennet Cobley, and Thrishantha Nanayakkara
Best Cognitive Robotics Paper:
4- Gesture2Vec: Clustering Gestures using Representation Learning Methods for Co-speech Gesture Generation
Payam Jome Yazdian, Mo Chen, and Angelica Lim
Best Mobile Manipulation Paper:
5- Robot Learning of Mobile Manipulation with Reachability Behavior Priors
Snehal Jauhri, Jan Peters, and Georgia Chalvatzaki
Best Robot Mechanism and Design Paper:
6- Aerial Grasping and the Velocity Sufficiency Region
Tony G. Chen, Kenneth Hoffmann, JunEn Low, Keiko Nagami, David Lentink, and Mark Cutkosky
Best RoboCup Paper:
7- RCareWorld: A Human-centric Simulation World for Caregiving Robots
Ruolin Ye, Wenqiang Xu, Haoyuan Fu, Rajat Kumar, Jenamani, Vy Nguyen, Cewu Lu, Katherine Dimitropoulou, and Tapomayukh Bhattacharjee
8- SpeedFolding: Learning Efficient Bimanual Folding of Garments
Yahav Avigal, Lars Burscheid, Tamim Asfour, Torsten Kroeger, and Ken Goldberg
Best Entertainment and Amusement Paper:
9- Robot Learning to Paint from Demonstrations
Younghyo Park, Seunghun Jeon, and Taeyoon Lee
Best Safety, Security, and Rescue Robotics Paper:
10- Power-based Safety Layer for Aerial Vehicles in Physical Interaction using Lyapunov Exponents
Eugenio Cuniato, Nicholas Lawrance, Marco Tognon, and Roland Siegwart
Best Agri-Robotics Paper:
11- Explicitly Incorporating Spatial Information to Recurrent Networks for Agriculture
Claus Smitt, Michael Allan Halstead, Alireza Ahmadi, and Christopher Steven McCool
Best Industrial Robotics Research for Applications:
12- Absolute Position Detection in 7-Phase Sensorless Electric Stepper Motor
Vincent Groenhuis, Gijs Rolff, Koen Bosman, Leon Abelmann, and Stefano Stramigioli
Best Paper:
1- Image Features Influence Reaction Time: A Learned Probabilistic Perceptual Model for Saccade Latency
Budmonde Duinkharjav, Praneeth Chakravarthula, Rachel Brown, Anjul Patney, Qi Sun
2- CLIPasso: Semantically Aware Object Sketching
Yael Vinker, Ehsan Pajouheshgar, Jessica Y. Bo, Roman Christian Bachmann, Amit Bermano, Daniel Cohen-Or, Amir Zamir, Ariel Shamir
3- Instant Neural Graphics Primitives with a Multiresolution Hash Encoding
Thomas Müller, Alex Evans, Christoph Schied, Alexander Keller
4- Spelunking the Deep: Guaranteed Queries on General Neural Implicit Surfaces
Nicholas Sharp, Alec Jacobson
5- DeepPhase: Periodic Autoencoders for Learning Motion Phase Manifolds
Sebastian Starke, Ian Mason, Taku Komura
Outstanding Paper:
1- Stable Conformal Prediction Sets
Eugene Ndiaye
2- G-Mixup: Graph Data Augmentation for Graph Classification
Xiaotian Han, Zhimeng Jiang, Ninghao Liu, Xia Hu
3- Learning Mixtures of Linear Dynamical Systems
Yanxi Chen, H. Vincent Poor
4- The Importance of Non-Markovianity in Maximum State Entropy Exploration
Mirco Mutti, Riccardo De Santi, Marcello Restelli
5- Do Differentiable Simulators Give Better Policy Gradients?
Hyung Ju Suh, Max Simchowitz, Kaiqing Zhang, Russ Tedrake
6- Causal Conceptions of Fairness and their Consequences
Hamed Nilforoshan, Johann Gaebler, Ravi Shroff, Sharad Goel
7- Solving Stackelberg Prediction Game with Least Squares Loss via Spherically Constrained Least Squares Reformulation
Jiali Wang, Wen Huang, Rujun Jiang, Xudong Li, Alex Wang
8- Privacy for Free: How does Dataset Condensation Help Privacy?
Tian Dong, Bo Zhao, Lingjuan Lyu
9- Bayesian Model Selection, the Marginal Likelihood, and Generalization
Sanae Lotfi, Pavel Izmailov, Gregory Benton, Micah Goldblum, Andrew Wilson
10- Understanding Dataset Difficulty with V-Usable Information
Kawin Ethayarajh, Yejin Choi, Swabha Swayamdipta
Test of Time:
11- Poisoning Attacks Against Support Vector Machines
Battista Biggio, Blaine Nelson, Pavel Laskov
Best Paper:
1- Iterative Residual Policy for Goal-Conditioned Dynamic Manipulation of Deformable Objects
Cheng Chi, Benjamin CM Burchfiel, Eric Cousineau, Siyuan Feng, and Shuran Song
Best Student Paper:
1- AK: Attentive Kernel for Information Gathering
Weizhe Chen, Roni Khardon, and Lantao Liu
Best Systems Paper:
1- Autonomously Untangling Long Cables
Kaushik Shivakumar, Vainavi Viswanath, Justin Kerr, Brijen Thananjeyan, Ellen Novoseller, Jeffrey Ichnowski, Ken Goldberg, Joseph Gonzalez, Michael Laskey, and Alejandro Escontrela
Test of Time:
Sampling-based algorithms for optimal motion planning
Sertac Karaman, Emilio Frazzoli
Best Paper:
1- Learning to Solve Hard Minimal Problems
Petr Hruby, Timothy Duff, Anton Leykin, Tomas Pajdla
Best Student Paper:
1- EPro-PnP: Generalized End-to-End Probabilistic Perspective-n-Points for Monocular Object Pose Estimation
Hansheng Chen, Pichao Wang, Fan Wang, Wei Tian, Lu Xiong, Hao Li
Best Paper Honorable Mention:
1- Dual-Shutter Optical Vibration Sensing
Mark Sheinin, Dorian Chan, Matthew O'Toole, Srinivasa Narasimhan
Best Student Paper Honorable Mention:
1- Ref-NeRF: Structured View-Dependent Appearance for Neural Radiance Fields
Dor Verbin, Peter Hedman, Ben Mildenhall, Todd Zickler, Jonathan Barron, Pratul Srinivasan
Outstanding Paper:
1- Translating Images into Maps
Avishkar Saha, Oscar Alejandro Mendez Maldonado, Chris Russell, Richard Bowden
Outstanding Student Paper:
1- Interactive Robotic Grasping with Attribute-Guided Disambiguation
Yang Yang, Xibai Lou, Changhyun Choi
Outstanding Automation Paper:
1- Precise 3D Reconstruction of Plants from UAV Imagery Combining Bundle Adjustment and Template Matching
Elias Ariel Marks, Federico Magistri, Cyrill Stachniss
Outstanding Coordination Paper:
1- Decentralized Model Predictive Control for Equilibrium-based Collaborative UAV Bar Transportation
Roberto Castro Sundin, Pedro Roque, Dimos V. Dimarogonas
Outstanding Deployed Systems Paper:
1- Autonomous Teamed Exploration of Subterranean Environments using Legged and Aerial Robots
Mihir Kulkarni, Mihir Rahul Dharmadhikari, Marco Tranzatto, Samuel Zimmermann, Victor Reijgwart, Paolo De Petris, Huan Nguyen, Nikhil Vijay Khedekar, Christos Papachristos, Lionel Ott, Roland Siegwart, Marco Hutter, Kostas Alexis
Outstanding Dynamics and Control Paper:
1- Cooperative Modular Single Actuator Monocopters Capable of Controlled Passive Separation
Xinyu Cai, Shane Kyi Hla Win, Luke Soe Thura Win, Danial Sufiyan, Shaohui Foong
Outstanding Interaction Paper:
1- Human-Robot Shared Control for Surgical Robot Based on Context-Aware Sim-to-Real Adaptation
Dandan Zhang, Zicong Wu, Junhong Chen, Ruiqi Zhu, Adnan Munawar, Bo Xiao, Yuan Guan, Hang Su, Yao Guo, Gregory Scott Fischer, Benny Ping Lai Lo, Guang-Zhong Yang
Outstanding Learning Paper:
1- Augmenting Reinforcement Learning with Behavior Primitives for Diverse Manipulation Tasks Nasiriany, Soroush; Liu, Huihan; Zhu, Yuke
Outstanding Locomotion Paper:
Trajectory Optimization Formulation with Smooth Analytical Derivatives for Track-leg and Wheel-leg Ground Robots Adwait Mane, Dylan Swart, Jason White, Christian Hubicki
Outstanding Manipulation Paper:
Manipulation of unknown objects via contact configuration regulation Neel Doshi, Orion Taylor, Alberto Rodriguez
Outstanding Mechanisms and Design Paper:
Design of a Biomimetic Tactile Sensor for Material Classification Kevin Dai, Xinyu Wang, Allison M. Rojas, Evan Harber, Yu Tian, Nicholas Paiva, Joseph Gnehm, Evan Schindewolf, Howie Choset, Victoria Webster-Wood, Lu Li
Outstanding Navigation Paper:
EDPLVO: Efficient Direct Point-Line Visual Odometry Lipu Zhou, Guoquan (Paul) Huang, Yinian Mao, Shengze Wang, Michael Kaess
Outstanding Planning Paper:
Non-Gaussian Risk Bounded Trajectory Optimization for Stochastic Nonlinear Systems in Uncertain Environments Weiqiao Han, Ashkan M. Jasour, Brian Williams
Best Paper:
Learned Incremental Representations for Parsing Nikita Kitaev, Thomas Lu, Dan Klein
Best Special Theme Paper:
Requirements and Motivations of Low-Resource Speech Synthesis for Language Revitalization Aidan Pine, Dan Wells, Nathan Brinklow, Patrick William Littell, Korin Richmond
Best Resource Paper:
DiBiMT: A Novel Benchmark for Measuring Word Sense Disambiguation Biases in Machine Translation Niccolò Campolungo, Federico Martelli, Francesco Saina, Roberto Navigli
Best Linguistic Insight Paper:
KinyaBERT: a Morphology-aware Kinyarwanda Language Model Antoine Nzeyimana, Andre Niyongabo Rubungo
Outstanding Paper: Evaluating Factuality in Text Simplification Ashwin Devaraj, William Berkeley Sheffield, Byron C. Wallace, Junyi Jessy Li
Online Semantic Parsing for Latency Reduction in Task-Oriented Dialogue Jiawei Zhou, Jason Eisner, Michael Newman, Emmanouil Antonios Platanios, Sam Thomson
Learning to Generalize to More: Continuous Semantic Augmentation for Neural Machine Translation Xiangpeng Wei, Heng Yu, Yue Hu, Rongxiang Weng, Weihua Luo, Rong Jin
Fantastically Ordered Prompts and Where to Find Them: Overcoming Few-Shot Prompt Order Sensitivity Yao Lu, Max Bartolo, Alastair Moore, Sebastian Riedel, Pontus Stenetorp
Inducing Positive Perspectives with Text Reframing Caleb Ziems, Minzhi Li, Anthony Zhang, Diyi Yang
Ditch the Gold Standard: Re-evaluating Conversational Question Answering Huihan Li, Tianyu Gao, Manan Goenka, Danqi Chen
Active Evaluation: Efficient NLG Evaluation with Few Pairwise Comparisons Akash Kumar Mohankumar, Mitesh M. Khapra
Compression of Generative Pre-trained Language Models via Quantization Chaofan Tao, Lu Hou, Wei Zhang, Lifeng Shang, Xin Jiang, Qun Liu, Ping Luo, Ngai Wong
Outstanding Paper:
Analytic-DPM: an Analytic Estimate of the Optimal Reverse Variance in Diffusion Probabilistic Models Fan Bao, Chongxuan Li, Jun Zhu, Bo Zhang
Hyperparameter Tuning with Renyi Differential Privacy Nicolas Papernot, Thomas Steinke
Learning Strides in Convolutional Neural Networks Rachid Riad, Olivier Teboul, David Grangier, Neil Zeghidour
Expressiveness and Approximation Properties of Graph Neural Networks Floris Geerts, Juan L Reutter
Comparing Distributions by Measuring Differences that Affect Decision Making Shengjia Zhao, Abhishek Sinha, Yutong (Kelly) He, Aidan Perreault, Jiaming Song, Stefano Ermon
Neural Collapse Under MSE Loss: Proximity to and Dynamics on the Central Path X.Y. Han, Vardan Papyan, David L. Donoho
Bootstrapped Meta-Learning Sebastian Flennerhag, Yannick Schroecker, Tom Zahavy, Hado van Hasselt, David Silver, Satinder Singh
Outstanding Paper:
Online certification of preference-based fairness for personalized recommendersystems Virginie Do, Sam Corbett-Davies, Jamal Atif, Nicolas Usunier
Outstanding Student Paper:
InfoLM: A New Metric to Evaluate Summarization & Data2Text Generation Pierre Colombo, Chloé Clavel, Pablo Piantanida
Best Student Abstract:
Annotation Cost-Sensitive Deep Active Learning with Limited Data Renaud Bernatchez, Audrey Durand and Flavie Lavoie-Cardinal
Distinguished Paper:
AlphaHoldem: High-Performance Artificial Intelligence for Heads-Up No-Limit Poker via End-to-End Reinforcement Learning Enmin Zhao, Renye Yan, Jinqiu Li, Kai Li, Junliang Xing
Certified Symmetry and Dominance Breaking for Combinatorial Optimisation Bart Bogaerts, Stephan Gocht, Ciaran McCreesh, Jakob Nordström
Online Elicitation of Necessarily Optimal Matchings Jannik Peters
Sampling-Based Robust Control of Autonomous Systems with Non-Gaussian Noise Thom S. Badings, Alessandro Abate, Nils Jansen, David Parker, Hasan A. Poonawala, Marielle Stoelinga
Subset approximation of Pareto Regions with Bi-objective A* Jorge A. Baier, Carlos Hernández, Nicolás Rivera
The SoftCumulative Constraint with Quadratic Penalty Yanick Ouellet, Claude-Guy Quimper
Best Demonstration:
A Demonstration of Compositional, Hierarchical Interactive Task Learning Aaron Mininger, John Laird
Outstanding Paper:
A Universal Law of Robustness via Isoperimetry Sébastien Bubeck, Mark Sellke
On the Expressivity of Markov Reward David Abel, Will Dabney, Anna Harutyunyan, Mark K. Ho, Michael Littman, Doina Precup, Satinder Singh
Deep Reinforcement Learning at the Edge of the Statistical Precipice Rishabh Agarwal, Max Schwarzer, Pablo Samuel Castro, Aaron Courville, Marc G. Bellemare
MAUVE: Measuring the Gap Between Neural Text and Human Text using Divergence Frontiers Krishna Pillutla, Swabha Swayamdipta, Rowan Zellers, John Thickstun, Sean Welleck, Yejin Choi, Zaid Harchaoui
Continuized Accelerations of Deterministic and Stochastic Gradient Descents, and of Gossip Algorithms Mathieu Even, Raphaël Berthier, Francis Bach, Nicolas Flammarion, Pierre Gaillard, Hadrien Hendrikx, Laurent Massoulié, Adrien Taylor
Moser Flow: Divergence-based Generative Modeling on Manifolds Noam Rozen, Aditya Grover, Maximilian Nickel, Yaron Lipman
Test of Time:
Online Learning for Latent Dirichlet Allocation Matthew Hoffman, David Blei, Francis Bach
Datasets & Benchmarks Best Paper:
Reduced, Reused and Recycled: The Life of a Dataset in Machine Learning Research Bernard Koch, Emily Denton, Alex Hanna, Jacob Gates Foster
ATOM3D: Tasks on Molecules in Three Dimensions Raphael John Lamarre Townshend, Martin Vögele, Patricia Adriana Suriana, Alexander Derry, Alexander Powers, Yianni Laloudakis, Sidhika Balachandar, Bowen Jing, Brandon M. Anderson, Stephan Eismann, Risi Kondor, Russ Altman, Ron O. Dror
Best Paper:
DPFM: Deep Partial Functional Maps Souhaib Attaiki, Gautam Pai, Maks Ovsjanikov
Best Student Paper:
RAFT-Stereo: Multilevel Recurrent Field Transforms for Stereo Matching Lahav Lipson, Zachary Teed, Jia Deng
Best Paper Honorable Mention:
Neural Disparity Refinement for Arbitrary Resolution Stereo Filippo Aleotti, Fabio Tosi, Pierluigi Zama Ramirez, Matteo Poggi, Samuele Salti, Stefano Mattoccia, Luigi Di Stefano
Best Demo:
TANDEM: Tracking and Dense Mapping in Real-time using Deep Multi-view Stereo Lukas Koestler, Nan Yang, Niclas Zeller, Daniel Cremers
Best Paper:
A System for General In-Hand Object Re-Orientation Tao Chen, Jie Xu, Pulkit Agrawal
Best System Paper:
FlingBot: The Unreasonable Effectiveness of Dynamic Manipulation for Cloth Unfolding Huy Ha, Shuran Song
Best Long Paper: Visually Grounded Reasoning across Languages and Cultures Fangyu Liu, Emanuele Bugliarello, Edoardo Maria Ponti, Siva Reddy, Nigel Collier, Desmond Elliott
Best Short Paper:
CHoRaL: Collecting Humor Reaction Labels from Millions of Social Media Users Zixiaofan Yang, Shayan Hooshmand, Julia Hirschberg
Outstanding Paper:
MindCraft: Theory of Mind Modeling for Situated Dialogue in Collaborative Tasks Cristian-Paul Bara, Sky CH-Wang, Joyce Chai
SituatedQA: Incorporating Extra-Linguistic Contexts into QA Michael Zhang, Eunsol Choi
When Attention Meets Fast Recurrence: Training Language Models with Reduced Compute Tao Lei
Shortcutted Commonsense: Data Spuriousness in Deep Learning of Commonsense Reasoning Ruben Branco, Antonio Branco, Joao Antonio Rodrigues, Joao Ricardo Silva
Best Demonstration Paper:
Datasets: A Community Library for Natural Language Processing Quentin Lhoest, Albert Villanova del Moral, Yacine Jernite, Abhishek Thakur, Patrick von Platen, Suraj Patil, Julien Chaumond, Mariama Drame, Julien Plu, Lewis Tunstall, Joe Davison, Mario Šaško, Gunjan Chhablani, Bhavitvya Malik, Simon Brandeis, Teven Le Scao, Victor Sanh, Canwen Xu, Nicolas Patry, Angelina McMillan-Major, Philipp Schmid, Sylvain Gugger, Clément Delangue, Théo Matussière, Lysandre Debut, Stas Bekman, Pierric Cistac, Thibault Goehringer, Victor Mustar, François Lagunas, Alexander Rush, Thomas Wolf
Best Paper:
Swin Transformer: Hierarchical Vision Transformer using Shifted Windows Ze Liu, Yutong Lin, Yue Cao, Han Hu), Yixuan Wei, Zheng Zhang (MSRA, Stephen Lin, Baining Guo
Best Student Paper:
Pixel-Perfect Structure-from-Motion with Featuremetric Refinement Philipp Lindenberger, Paul-Edouard Sarlin, Viktor Larsson, Marc Pollefeys
Best Paper:
Extended Tactile Perception: Vibration Sensing through Tools and Grasped Objects Tasbolat Taunyazov, Shui Song Luar, Eugene Lim, Hian Hian See, David Lee, Benjamin Tee, Harold Soh
Best Student Paper:
Dynamic Grasping with a “Soft” Drone: From Theory to Practice Joshua Fishman, Samuel Ubellacker, Nathan Hughes, Luca Carlone
Best Application Paper:
CCRobot-IV-F A Ducted-Fan-Driven Flying-Type Bridge Stay Cable Climbing Robot Wenchao Zhang, Zhenliang Zheng, Xueqi Fu, Sarsenbek Hazken, Huaping Chen, Min Zhao, Ning Ding
Best Cognitive Robotics Paper:
Imagination-enabled Robot Perception Patrick Mania, Franklin Kenghagho Kenfack, Michael Neumann, and Michael Beetz
Best Mobile Manipulation Paper:
Probabilistic Inference in Planning for Partially Observable Long Horizon Problems Alphonsus Adu-Bredu, Nikhil Devraj, Pin-Han Lin, Zhen Zeng, Odest Chadwicke Jenkins
Best Robot Mechanism and Design Paper:
A Multi-Modal Robotic Gripper with a Reconfigurable Base: Improving Dexterous Manipulation without Compromising Grasping Efficiency Nathan Elangovan, Lucas Gerez, Geng Gao, Minas Liarokapis
Best RoboCup Paper:
Multi-Resolution POMDP Planning for Multi-Object Search in 3D Kaiyu Zheng, Yoonchang Sung, George Konidaris, Stefanie Tellex
Best Entertainment and Amusement Paper:
Collaborative Storytelling with Social Robots Eric Nichols, Leo Gao, Yurii Vasylkiv, Randy Gomez
Best Safety, Security, and Rescue Robotics Paper:
Alternating Drive-and-Glide Flight Navigation of a Kiteplane for Sound Source Position Estimation Makoto Kumon, Hiroshi G. Okuno, Shuichi Tajima
Best Agri-Robotics Paper:
A Robust Illumination-Invariant Camera System for Agricultural Applications Abhisesh Silwal, Tanvir Parhar, Francisco Yandun, Harjatin Baweja, George Kantor
Best Paper:
Extended Fabrication-Aware Convolution Learning Framework for Predicting 3D Shape Deformation in Additive Manufacturing Yuanxiang Wang, Cesar Ruiz, Qiang Huang
Best Student Paper:
Designing a User-Centred and Data-Driven Controller for Pushrim-Activated Power-Assisted Wheels: A Case Study Mahsa Khalili, H.F. Machiel Van der Loos, Jaimie Borisoff
Best Application Paper:
A Seamless Workflow for Design and Fabrication of Multimaterial Pneumatic Soft Actuators Lawrence Smith, Travis Hainsworth, Zachary Jordan, Xavier Bell, Robert MacCurdy
Best Healthcare Automation Paper:
Hospital Beds Planning and Admission Control Policies for COVID-19 Pandemic: A Hybrid Computer Simulation Approach Yiruo Lu, Yongpei Guan, Xiang Zhong, Jennifer Fishe, Thanh Hogan
Best Paper: Vocabulary Learning via Optimal Transport for Neural Machine Translation Jingjing Xu, Hao Zhou, Chun Gan, Zaixiang Zheng, Lei Li
Best Theme Paper:
Including Signed Languages in Natural Language Processing Kayo Yin, Amit Moryossef, Julie Hochgesang, Yoav Goldberg, Malihe Alikhani
Outstanding Paper:
All That’s ‘Human’ Is Not Gold: Evaluating Human Evaluation of Generated Text Elizabeth Clark, Tal August, Sofia Serrano, Nikita Haduong, Suchin Gururangan, Noah A. Smith Intrinsic Dimensionality Explains the Effectiveness of Language Model Fine-Tuning Armen Aghajanyan, Sonal Gupta, Luke Zettlemoyer
Mind Your Outliers! Investigating the Negative Impact of Outliers on Active Learning for Visual Question Answering Siddharth Karamcheti, Ranjay Krishna, Li Fei-Fei, Christopher Manning
Neural Machine Translation with Monolingual Translation Memory Deng Cai, Yan Wang, Huayang Li, Wai Lam, Lemao Liu
Scientific Credibility of Machine Translation Research: A Meta-Evaluation of 769 Papers Benjamin Marie, Atsushi Fujita, Raphael Rubino
UnNatural Language Inference Koustuv Sinha, Prasanna Parthasarathi, Joelle Pineau, Adina Williams
Humanoids 2020 (Munich, Germany. July 19-21, 2021)
Best Oral Paper:
Development of Musculoskeletal Legs with Planar Interskeletal Structures to Realize Human Comparable Moving Function Moritaka Onitsuka, Manabu Nishiura, Kento Kawaharazuka, Kei Tsuzuki, Yasunori Toshimitsu, Yusuke Omura, Yuki Asano, Kei Okada, Koji Kawasaki, Masayuki Inaba
Best Interactive Paper:
Deep Episodic Memory for Verbalization of Robot Experience Leonard Bärmann, Fabian Peller-Konrad, Stefan Constantin, Tamim Asfour, Alex Waibel
Mike Stilman Paper:
Towards Complex and Continuous Manipulation: A Gesture Based Anthropomorphic Robotic Hand Design Li Tian, Hanhui Li, QiFa Wang, Xuezeng Du, Jialin Tao, Jordan Chong, Nadia Magnenat Thalmann, Jianmin Zheng
Most Influential Paper:
Capture Point: A Step toward Humanoid Push Recovery Jerry Pratt, John Carff, Sergey Drakunov, Ambarish Goswami
Outstanding Paper:
Unbiased Gradient Estimation in Unrolled Computation Graphs with Persistent Evolution Strategies Paul Vicol, Luke Metz, Jascha Sohl-Dickstein
Outstanding Paper - Honorable Mention:
Optimal Complexity in Decentralized Training Yucheng Lu, Christopher De Sa
Oops I Took A Gradient: Scalable Sampling for Discrete Distributions Will Grathwohl, Kevin Swersky, Milad Hashemi, David Duvenaud, Chris Maddison
Understanding self-supervised learning dynamics without contrastive pairs Yuandong Tian, Xinlei Chen, Surya Ganguli
Solving high-dimensional parabolic PDEs using the tensor train format Lorenz Richter, Leon Sallandt, Nikolas Nüsken
Test of Time:
Bayesian Learning via Stochastic Gradient Langevin Dynamics Yee Teh, Max Welling
Best Paper:
TARE: A Hierarchical Framework for Efficiently Exploring Complex 3D Environments Chao Cao, Hongbiao Zhu, Howie Choset, Ji Zhang
Best Student Paper:
Learning Riemannian Manifolds for Geodesic Motion Skills Hadi Beik-mohammadi, Soren Hauberg, Georgios Arvanitidis, Gerhard Neumann, Leonel Rozo
DiSECt: A Differentiable Simulation Engine for Autonomous Robotic Cutting Eric Heiden, Miles Macklin, Yashraj S. Narang, Dieter Fox, Animesh Garg, Fabio Ramos
Best Systems Paper:
TARE: A Hierarchical Framework for Efficiently Exploring Complex 3D Environments Chao Cao, Hongbiao Zhu, Howie Choset, Ji Zhang
Test of Time:
SARSOP: Efficient Point-Based POMDP Planning by Approximating Optimally Reachable Belief Spaces Hanna Kurniawati, David Hsu, Wee Sun Lee
Best Paper:
GIRAFFE: Representing Scenes as Compositional Generative Neural Feature Fields Michael Niemeyer, Andreas Geiger
Best Student Paper:
Task Programming: Learning Data Efficient Behavior Representations Jennifer J. Sun, Ann Kennedy, Eric Zhan, David J. Anderson, Yisong Yue, Pietro Perona
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2011:
Real-time human pose recognition in parts from single depth image Jamie Shotton, Andrew Fitzgibbon, Mat Cook, Toby Sharp, Mark Finocchio, Richard Moore, Alex Kipman, Andrew Blake
Baby talk: Understanding and generating simple image descriptions Girish Kulkarni, Visruth Premraj, Sagnik Dhar, Siming Li, Yejin Choi, Alexander C. Berg, Tamara L. Berg
Best Paper:
Extrinsic Contact Sensing with Relative-Motion Tracking from Distributed Tactile Measurements Daolin Ma, Siyuan Dong, Alberto Rodriguez
Best Student Paper:
Unsupervised Learning of Lidar Features for Use in a Probabilistic Trajectory Estimator David Juny Yoon, Haowei Zhang, Mona Gridseth, Hugues Thomas, Timothy Barfoot
Best Automation Paper:
Automated Fabrication of the High-Fidelity Cellular Micro-Scaffold through Proportion-Corrective Control of the Photocuring Process Xin Li, Huaping Wang, Qing Shi, Jia Xin Liu, Zhanhua Xin, Xinyi Dong, Qiang Huang, Toshio Fukuda
Best Cognitive Robotics Paper:
How to Select and Use Tools? : Active Perception of Target Objects Using Multimodal Deep Learning Namiko Saito, Tetsuya Ogata, Satoshi Funabashi, Hiroki Mori, Shigeki Sugano
Best Human-Robot Interaction Paper:
Reactive Human-To-Robot Handovers of Arbitrary Objects Wei Yang, Chris Paxton, Arsalan Mousavian, Yu-Wei Chao, Maya Cakmak, Dieter Fox
Best Mechanism and Design Paper:
Soft Hybrid Aerial Vehicle Via Bistable Mechanism Xuan Li, Jessica McWilliams, Minchen Li, Cynthia Sung, Chenfanfu Jiang
Best Medical Robotics Paper:
Relational Graph Learning on Visual and Kinematics Embeddings for Accurate Gesture Recognition in Robotic Surgery Yonghao Long, Jie Ying Wu, Bo Lu, Yueming Jin, Mathias Unberath, Yunhui Liu, Pheng Ann Heng, Qi Dou
Best Multi-Robot Systems Paper:
Optimal Sequential Stochastic Deployment of Multiple Passenger Robots Chris (Yu Hsuan) Lee, Graeme Best, Geoffrey Hollinger
Best Robot Manipulation Paper:
StRETcH: A Soft to Resistive Elastic Tactile Hand Carolyn Matl, Josephine Koe, Ruzena Bajcsy
Best Robot Vision Paper:
Interval-Based Visual-LiDAR Sensor Fusion Raphael Voges, Bernardo Wagner
Best Service Robotics Paper:
Compact Flat Fabric Pneumatic Artificial Muscle (ffPAM) for Soft Wearable Robotic Devices Woojong Kim, Hyunkyu Park, Jung Kim
Best Unmanned Aerial Vehicles Paper:
Aerial Manipulator Pushing a Movable Structure Using a DOB-Based Robust Controller Dongjae Lee, Hoseong Seo, Inkyu Jang, Seung Jae Lee, H. Jin Kim
Outstanding Paper:
Beyond Fully-Connected Layers with Quaternions: Parameterization of Hypercomplex Multiplications with 1/n Parameters Aston Zhang, Yi Tay, Shuai Zhang, Alvin Chan, Anh Tuan Luu, Siu Hui, Jie Fu
Complex Query Answering with Neural Link Predictors Erik Arakelyan, Daniel Daza, Pasquale Minervini, Michael Cochez
EigenGame: PCA as a Nash Equilibrium Ian Gemp, Brian McWilliams, Claire Vernade, Thore Graepel
Learning Mesh-Based Simulation with Graph Networks Tobias Pfaff, Meire Fortunato, Alvaro Sanchez-Gonzalez, Peter Battaglia
Neural Synthesis of Binaural Speech from Mono Audio Alexander Richard, Dejan Markovic, Israel D. Gebru, Steven Krenn, Gladstone Alexander Butler, Fernando Torre, Yaser Sheikh
Optimal Rates for Averaged Stochastic Gradient Descent under Neural Tangent Kernel Regime Atsushi Nitanda, Taiji Suzuki
Rethinking Architecture Selection in Differentiable NAS Ruochen Wang, Minhao Cheng, Xiangning Chen, Xiaocheng Tang, Cho-Jui Hsieh
Score-Based Generative Modeling through Stochastic Differential Equations Yang Song, Jascha Sohl-Dickstein, Diederik P Kingma, Abhishek Kumar, Stefano Ermon, Ben Poole
Outstanding Paper:
Informer: Beyond Efficient Transformer for Long Sequence Time-Series Forecasting Haoyi Zhou, Shanghang Zhang, Jieqi Peng, Shuai Zhang, Jianxin Li, Hui Xiong, Wancai Zhang Exploration-Exploitation in Multi-Agent Learning: Catastrophe Theory Meets Game Theory Stefanos Leonardos, Georgios Piliouras
Outstanding Paper:
Special Track on AI for Social Impact: Mitigating Political Bias in Language Models through Reinforced Calibration Ruibo Liu, Chenyan Jia, Jason W Wei, Guangxuan Xu, Lili Wang, Soroush Vosoughi
Distinguished Paper:
IQ – Incremental Learning for Solving QSAT Thomas L Lee, Viktor Tóth, Sean B Holden
Ethically Compliant Sequential Decision Making Justin Svegliato, Samer Nashed, Shlomo Zilberstein
On the Tractability of SHAP Explanations Guy Van den Broeck, Anton Lykov, Maximilian Schleich, Dan Suciu
Expected Eligibility Traces Hado van Hasselt, Sephora Madjiheurem, Matteo Hessel, Andre Barreto, David Silver, Diana Borsa
Polynomial-Time Algorithms for Counting and Sampling Markov Equivalent DAGs Marcel Wienöbst, Max Bannach, Maciej Liskiewicz
Self-Supervised Multi-View Stereo via Effective Co-Segmentation and Data-Augmentation Hongbin Xu, Zhipeng Zhou, Yu Qiao, Wenxiong Kang, Qiuxia Wu
Best 3-Minute Presentation:
Are Chess Discussions Racist? An Adversarial Hate Speech Data Set Rupak Sarkar, Ashiqur R. Khudabukhs
Best Demonstration:
TAILOR: Teaching with Active and Incremental Learning for Object Registration Qianli Xu, Nicolas Gauthier, Wenyu Liang, Fen Fang, Hui Li Tan, Ying Sun, Yan Wu, Liyuan Li, Joo-Hwee Lim
Best Paper:
No-Regret Learning Dynamics for Extensive-Form Correlated Equilibrium Andrea Celli, Alberto Marchesi, Gabriele Farina, Nicola Gatti
Improved Guarantees and a Multiple-Descent Curve for Column Subset Selection and the Nyström Method Michal Derezinski, Rajiv Khanna, Michael W. Mahoney
Language Models are Few-Shot Learners Tom B. Brown, Benjamin Mann, Nick Ryder, Melanie Subbiah, Jared Kaplan, Prafulla Dhariwal, Arvind Neelakantan, Pranav Shyam, Girish Sastry, Amanda Askell, Sandhini Agarwal, Ariel Herbert-Voss, Gretchen Krueger, Tom Henighan, Rewon Child, Aditya Ramesh, Daniel M. Ziegler, Jeffrey Wu, Clemens Winter, Christopher Hesse, Mark Chen, Eric Sigler, Mateusz Litwin, Scott Gray, Benjamin Chess, Jack Clark, Christopher Berner, Sam McCandlish, Alec Radford, Ilya Sutskever, Dario Amodei
Test of Time:
HOGWILD!: A Lock-Free Approach to Parallelizing Stochastic Gradient Descent Feng Niu, Benjamin Recht, Christopher Re, Stephen Wright
Best Paper:
Grasping Field: Learning Implicit Representations for Human Grasps Korrawe Karunratanakul, Jinlong Yang, Yan Zhang, Michael Black, Krikamol Muandet, Siyu Tang
Best Paper:
Digital voicing of Silent Speech David Gaddy, Dan Klein
Best Demonstration Paper:
Transformers: State-of-the-art Natural Language Processing Thomas Wolf, Lysandre Debut, Victor Sanh, Julien Chaumond, Clement Delangue, Anthony Moi, Pierric Cistac, Tim Rault, Rémi Louf, Morgan Funtowicz, Joe Davison, Sam Shleifer, Patrick von Platen, Clara Ma, Yacine Jernite, Julien Plu, Canwen Xu, Teven Le Scao, Sylvain Gugger, Mariama Drame, Quentin Lhoest, Alexander M. Rush
Best Paper:
Learning Latent Representations to Influence Multi-Agent Interaction Annie Xie, Dylan Losey, Ryan Tolsma, Chelsea Finn, Dorsa Sadigh
Best System Paper:
SMARTS: An Open-Source Scalable Multi-Agent RL Training School for Autonomous Driving Ming Zhou, Jun Luo, Julian Villella, Yaodong Yang, David Rusu, Jiayu Miao, Weinan Zhang, Montgomery Alban, Iman Fadakar, Zheng Chen, Chongxi Huang, Ying Wen, Kimia Hassanzadeh, Daniel Graves, Zhengbang Zhu, Yihan Ni, Nhat Nguyen, Mohamed Elsayed, Haitham Ammar, Alexander Cowen-Rivers, Sanjeevan Ahilan, Zheng Tian, Daniel Palenicek, Kasra Rezaee, Peyman Yadmellat, Kun Shao, Dong Chen, Baokuan Zhang, Hongbo Zhang, Jianye Hao, Wulong Liu, Jun Wang
Best Presentation:
Accelerating Reinforcement Learning with Learned Skill Priors Karl Pertsch, Youngwoon Lee, Joseph Lim
Best Paper:
SwingBot: Learning Physical Features from In-Hand Tactile Exploration for Dynamic Swing-Up Manipulation Chen Wang, Shaoxiong Wang, Branden Romero, Veiga Filipe Fernandes Veiga, Edward Adelson
Best Student Paper:
Computational Design of Balanced Open Link Planar Mechanisms with Counterweights from User Sketches Takuto Takahashi, Hiroshi G. Okuno, Shigeki Sugano, Stelian Coros, Bernhard Thomaszewski
Best Application Paper:
MHYRO: Modular HYbrid RObot for Contact Inspection and Maintenance in Oil & Gas Plants Abraham López, Pedro J. Sanchez-Cuevas, Alejandro Suarez, Ámbar Soldado, Anibal Ollero
Best Cognitive Robotics Paper:
Representation and Experience-Based Learning of Explainable Models for Robot Action Execution Alex Mitrevski, Paul G. Plöger, Gerhard Lakemeyer
Best Robot Mechanism and Design Paper:
FreeBOT: A Freeform Modular Self-Reconfigurable Robot with Arbitrary Connection Point - Design and Implementation Guanqi Liang, Haobo Luo, Ming Li, Huihuan Qian, Tin Lun Lam
Best RoboCup Paper:
Real-Time Constrained Nonlinear Model Predictive Control on SO(3) for Dynamic Legged Locomotion Seungwoo Hong, Joon-Ha Kim, Hae-Won Park
Best Entertainment and Amusement Paper:
Towards Micro Robot Hydrobatics: Vision-based Guidance, Navigation, and Control for Agile Underwater Vehicles in Confined Environments Daniel Andre Duecker, Nathalie Bauschmann, Tim Hansen, Edwin Kreuzer, Robert Seifried
Best Safety, Security, and Rescue Robotics Paper:
Autonomous Spot: Long-Range Autonomous Exploration of Extreme Environments with Legged Locomotion Amanda Bouman, Muhammad Fadhil Ginting, Nikhilesh Alatur, Matteo Palieri, David D. Fan
Best Paper:
RAFT: Recurrent All-Pairs Field Transforms for Optical Flow Zachary Teed, Jia Deng
Best Paper:
Long-Short Term Spatiotemporal Tensor Prediction for Passenger Flow Profile Ziyue Li, Hao Yan, Chen Zhang, Fugee Tsung
Best Student Paper:
Simulating Polyculture Farming to Tune Automation Policies for Plant Diversity and Precision Irrigation Yahav Avigal, Jensen Gao, William Wong, Kevin Li, Grady Pierroz, Fang Shuo Deng, Mark Theis, Mark Presten, Ken Goldberg
Large-Workspace and High-Resolution Magnetic Microrobot Navigation Using Global-Local Path Planning and Eye-In-Hand Visual Servoing Lidong Yang, Li Zhang
Best Application Paper:
A System for Human-In-The-Loop Simulation of Industrial Collaborative Robot Applications Maximilian Metzner, Daniel Utsch, Walter Matthias, Christian Hofstetter, Christina Ramer, Andreas Blank, Jörg Franke
Outstanding Paper:
On Learning Sets of Symmetric Elements Haggai Maron, Or Litany, Gal Chechik, Ethan Fetaya
Tuning-free Plug-and-Play Proximal Algorithm for Inverse Imaging Problems Kaixuan Wei, Angelica I Aviles-Rivero, Jingwei Liang, Ying Fu, Carola-Bibiane Schönlieb, Hua Huang
Test of Time:
Gaussian Process Optimization in the Bandit Setting: No Regret and Experimental Design Niranjan Srinivas, Andreas Krause, Sham Kakade, Matthias Seeger
Best Paper:
Learning Agile Robotic Locomotion Skills by Imitating Animals Xue Bin Peng, Erwin Coumans, Tingnan Zhang, Tsang-Wei Lee, Jie Tan, Sergey Levine
Best Student Paper:
A Continuous Representation of Belief over SO(3) for Robust Rotation Learning with Uncertainty Valentin Peretroukhin, Matthew Giamou, David M. Rosen, W. Nicholas Greene, Nicholas Roy, Jonathan Kelly
Best Systems Paper:
AlphaPilot: Autonomous Drone Racing Philipp Foehn, Dario Brescianini, Elia Kaufmann, Titus Cieslewski, Mathias Gehrig, Manasi Muglikar, Davide Scaramuzza
Test of Time:
Square Root SAM: Simultaneous localization and mapping via square root information smoothing Frank Dellaert, Michael Kaess
Best Paper: Beyond Accuracy: Behavioral Testing of NLP Models with CheckList Marco Tulio Ribeiro, Tongshuang Wu, Carlos Guestrin, Sameer Singh
Best Theme Paper:
Climbing towards NLU: On Meaning, Form, and Understanding in the Age of Data Emily M. Bender, Alexander Koller
Best Demonstration Paper:
GAIA: A Fine-grained Multimedia Knowledge Extraction System Manling Li, Alireza Zareian, Ying Lin, Xiaoman Pan, Spencer Whitehead, Brian Chen, Bo Wu, Heng Ji, Shih-Fu Chang, Clare Voss, Daniel Napierski, Marjorie Freedman
Best Paper: Unsupervised Learning of Probably Symmetric Deformable 3D Objects from Images in the Wild Shangzhe Wu, Christian Rupprecht, Andrea Vedaldi
Best Student Paper:
BSP-Net: Generating Compact Meshes via Binary Space Partitioning Zhiqin Chen, Andrea Tagliasacchi, Hao Zhang
Best Paper:
Preference-Based Learning for Exoskeleton Gait Optimization Maegan Tucker, Ellen Novoseller, Claudia Kann, Yanan Sui, Yisong Yue, Joel Burdick, Aaron Ames
Best Student Paper:
Design of a Roller-Based Dexterous Hand for Object Grasping and Within-Hand Manipulation Shenli Yuan, Austin Epps, Jerome Nowak, Kenneth Salisbury
Best Automation Paper:
Securing Industrial Operators with Collaborative Robots: Simulation and Experimental Validation for a Carpentry Task Nassim Benhabib, Vincent Padois, David Daney
Best Cognitive Robotics Paper:
Semantic Linking Maps for Active Visual Object Search Zhen Zeng, Adrian Röfer, Odest Chadwicke Jenkins
Best Human-Robot Interaction Paper:
Preference-Based Learning for Exoskeleton Gait Optimization Maegan Tucker, Ellen Novoseller, Claudia Kann, Yanan Sui, Yisong Yue, Joel Burdick, Aaron Ames
Best Medical Robotics Paper:
Fault Tolerant Control in Shape-Changing Internal Robots Lavanya Balasubramanian, Tom Wray, Dana Damian
Best Multi-Robot Systems Paper:
Distributed Multi-Target Tracking for Autonomous Vehicle Fleets Ola Shorinwa, Javier Yu, Trevor Halsted, Alex Koufos, Mac Schwager
Best Robot Manipulation Paper:
Design of a Roller-Based Dexterous Hand for Object Grasping and Within-Hand Manipulation Shenli Yuan, Austin Epps, Jerome Nowak, Kenneth Salisbury
Best Robot Vision Paper:
Graduated Non-Convexity for Robust Spatial Perception: From Non-Minimal Solvers to Global Outlier Rejection Heng Yang, Pasquale Antonante, Vasileios Tzoumas, Luca Carlone
Best Service Robotics Paper:
Active Reward Learning for Co-Robotic Vision Based Exploration in Bandwidth Limited Environments Stewart Jamieson, Jonathan Patrick How, Yogesh Girdhar
Best Unmanned Aerial Vehicles Paper:
Design and Autonomous Stabilization of a Ballistically Launched Multirotor Amanda Bouman, Paul Nadan, Matthew Anderson, Daniel Pastor, Jacob Izraelevitz, Joel Burdick, Brett Kennedy
Outstanding Paper:
WinoGrande: An Adversarial Winograd Schema Challenge at Scale Keisuke Sakaguchi, Ronan Le Bras, Chandra Bhagavatula, Yejin Choi
Outstanding Student Paper:
Fair Division of Mixed Divisible and Indivisible Goods Xiaohui Bei, Zihao Li, Jinyan Liu, Shengxin Liu, Xinhang Lu
Outstanding Paper: Special Track on AI for Social Impact:
A Distributed Multi-Sensor Machine Learning Approach to Earthquake Early Warning Kevin Fauvel, Daniel Balouek-Thomert, Diego Melgar, Pedro Silva, Anthony Simonet, Gabriel Antoniu, Alexandru Costan, Véronique Masson, Manish Parashar, Ivan Rodero, Alexandre Termier
Outstanding Paper:
Distribution-Independent PAC Learning of Halfspaces with Massart Noise Ilias Diakonikolas, Themis Gouleakis, Christos Tzamos
Outstanding New Directions Paper:
Uniform convergence may be unable to explain generalization in deep learning Vaishnavh Nagarajan, J. Zico Kolter
Test of Time:
Dual Averaging Method for Regularized Stochastic Learning and Online Optimization Lin Xiao
Best Paper:
Planning Reactive Manipulation in Dynamic Environments Philipp Sebastian Schmitt, Florian Wirnshofer, Kai M. Wurm, Georg v. Wichert, Wolfram Burgard
Best Student Paper:
Efficient and Guaranteed Planar Pose Graph Optimization Using the Complex Number Representation Taosha Fan, Hanlin Wang, Michael Rubenstein, Todd Murphey
Best Application Paper:
Visual Servoing of Miniature Magnetic Film Swimming Robots for 3D Arbitrary Path Following Chenyang Huang, Tiantian Xu, Jia Liu, Laliphat Manamanchaiyaporn, Xinyu Wu
Best Cognitive Robotics Paper: Planning Beyond The Sensing Horizon Using a Learned Context Michael Everett, Justin Miller, Jonathan Patrick How
Best RoboCup Paper:
Motion Decoupling and Composition via Reduced Order Model Optimization for Dynamic Humanoid Walking with CLF-QP based Active Force Control Xiaobin Xiong, Aaron Ames
Best Novel Technology Paper for Amusement Culture:
Responsive Joint Attention in Human-Robot Interaction André Pereira, Catharine Oertel, Leonor Fermoselle, Joe Mendelson, Joakim Gustafson
Best Safety, Security, and Rescue Robotics Paper:
Optimization Based Motion Planning for Multi-Limbed Vertical Climbing Robots Xuan Lin, Jingwen Zhang, Junjie Shen, Gabriel Ikaika Fernandez, Dennis Hong
Best Paper:
Specializing Word Embeddings (for Parsing) by Information Bottleneck Xiang Lisa Li, Jason Eisner
Best Resource Paper:
Two New Evaluation Datasets for Low-Resource Machine Translation: Nepali-English and Sinhala English Francisco Guzmán, Peng-Jen Chen, Myle Ott, Juan Pino, Guillaume Lample, Philipp Koehn, Vishrav Chaudhary, Marc’Aurelio Ranzato
Best Demo Paper:
AllenNLP Interpret: A Framework for Explaining Predictions of NLP Models Eric Wallace, Jens Tuyls, Junlin Wang, Sanjay Subramanian, Matt Gardner, Sameer Singh
Best Paper:
A Divergence Minimization Perspective on Imitation Learning Methods Seyed Kamyar Seyed Ghasemipour, Richard Semel, Shixiang Gu
Best System Paper:
Learning to Manipulate Object Collections Using Grounded State Representations Matthew Wilson, Tucker Hermans
Best Presentation:
Bayesian Optimization Meets Riemannian Manifolds in Robot Learning Noemie Jaquier, Leonel Rozo, Sylvain Calinon, Mathias Burger
Best Paper:
SinGAN: Learning a Generative Model from a Single Natural Image Tamar Rott Shaham, Tali Dekel, Tomer Michaeli
Best Student Paper:
PLMP - Point-Line Minimal Problems in Complete Multi-View Visibility Timothy Duff, Kathlén Kohn, Anton Leykin, Tomas Pajdla
Humanoids 2019 (Toronto, Canada. October 15-17, 2019)
Best Oral Paper:
Footstep Planning for Autonomous Walking Over Rough Terrain Robert J. Griffin, Georg Wiedebach, Stephen McCrory, Sylvain Bertrand, Inho Lee, Jerry Pratt
Best Interactive Paper:
Formal Connections between Template and Anchor Models via Approximate Simulation Vince Kurtz, Rafael Rodrigues da Silva, Patrick M. Wensing, Hai Lin
Mike Stilman Paper:
A Robot Design Method for Weight Saving Aimed at Dynamic Motions: Design of Humanoid JAXON3-P and Realization of Jump Motions Kunio Kojima, Yuta Kojio, Tatsuya Ishikawa, Fumihito Sugai, Yohei Kakiuchi, Kei Okada, Masayuki Inaba
Best Paper:
Correspondence-Free Region Localization for Partial Shape Similarity via Hamiltonian Spectrum Alignment Arianna Rampini, Irene Tallini, Alex Bronstein, Maks Ovsjanikov, Emanuele Rodola
Best Short Paper:
Do you know that Florence is packed with visitors? Evaluating state-of-the-art models of speaker commitment Nanjiang Jiang, Marie-Catherine de Marneffe
Best Long Paper:
Bridging the Gap between Training and Inference for Neural Machine Translation Wen Zhang, Yang Feng, Fandong Meng, Di You Qun Liu
Outstanding Paper:
Emotion-Cause Pair Extraction: A New Task to Emotion Analysis in Texts Rui Xia, Zixiang Ding
A Simple Theoretical Model of Importance for Summarization Maxime Peyrard
Transferable Multi-Domain State Generator for Task-Oriented Dialogue Systems Chien-Sheng Wu, Andrea Madotto, Ehsan Hosseini-Asl, Caiming Xiong, Richard Socher, Pascale Fung
We need to talk about standard splits Kyle Gorman, Steven Bedrick
Zero-shot Word Sense Disambiguation using Sense Definition Embeddings Sawan Kumar, Sharmistha Jat, Karan Saxena, Partha Talukdar
Best Demonstration Paper:
OpenKiwi: An Open Source Framework for Quality Estimation Fabio Kepler, Jonay Trenous, Marcos Treviso, Miguel Vera, André F. T. Martins
Best Paper:
A Magnetically-Actuated Untethered Jellyfish-Inspired Soft Milliswimmer Ziyu Ren, Tianlu Wang, Wenqi Hu, Metin Sitti
Best Student Paper:
An Online Learning Approach to Model Predictive Control Nolan Wagener, Ching-an Cheng, Jacob Sacks, Byron Boots
Best Systems Paper:
Learning to Throw Arbitrary Objects with Residual Physics Andy Zeng, Shuran Song, Johnny Lee, Alberto Rodriguez, Thomas A. Funkhouser
Best Paper:
A Theory of Fermat Paths for Non-Line-of-Sight Shape Reconstruction Shumian Xin, Sotiris Nousias, Kyros Kutulakos, Aswin Sankaranarayanan, Srinivasa G. Narasimhan, Ioannis Gkioulekas
Best Student Paper:
Reinforced Cross-Modal Matching and Self-Supervised Imitation Learning for Vision-Language Navigation Xin Wang, Qiuyuan Huang, Asli Celikyilmaz, Jianfeng Gao, Dinghan Shen, Yuan-Fang Wang, William Yang Wang, Lei Zhang
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2009:
ImageNet: A large-scale hierarchical image database Jia Deng, Wei Dong, Richard Socher, Li-Jia Li, Kai Li, Li Fei-Fei
Best Paper:
Challenging Common Assumptions in the Unsupervised Learning of Disentangled Representations Francesco Locatello, Stefan Bauer, Mario Lucic, Gunnar Rätsch, Sylvain Gelly, Bernhard Schölkopf, Olivier Bachem
Rates of Convergence for Sparse Variational Gaussian Process Regression David R. Burt, Carl E. Rasmussen, Mark van der Wilk
Best Paper:
Making Sense of Vision and Touch: Self-Supervised Learning of Multimodal Representations for Contact- Rich Tasks Michelle A. Lee, Yuke Zhu, Krishnan Srinivasan, Parth Shah, Silvio Savarese, Li Fei-Fei, Animesh Garg, Jeannette Bohg
Best Student Paper:
Drift-free Roll and Pitch Estimation for High-acceleration Hopping Justin K. Yim, Eric K. Wang, Ronald Fearing
Best Automation Paper:
Robotic Orientation Control of Deformable Cells Changsheng Dai, Zhuoran Zhang, Yuchen Lu, Guanqiao Shan, Xian Wang, Qili Zhao, Yu Sun
Best Cognitive Robotics Paper:
Efficient Symbolic Reactive Synthesis for Finite-Horizon Tasks Keliang He, Andrew Wells, Lydia Kavraki, Moshe Vardi
Best Human-Robot Interaction Paper:
Gesture Recognition via Flexible Capacitive Touch Electrodes Louis Dankovich, Sarah Bergbreiter
Best Medical Robotics Paper:
Adaptive Control of Sclera Force and Insertion Depth for Safe Robot-Assisted Retinal Surgery Ali Ebrahimi, Niravkumar Patel, Changyan He, Peter Gehlbach, Marin Kobilarov, Iulian Iordachita
Best Multi-Robot Systems Paper:
Distributed Multi-Robot Formation Splitting and Merging in Dynamic Environments Hai Zhu, Jelle Juhl, Laura Ferranti, Javier Alonso-Mora
Best Robot Manipulation Paper:
Shallow-Depth Insertion: Peg in Shallow Hole through Robotic In-Hand Manipulation Chung Hee Kim, Jungwon Seo
Best Robot Vision Paper:
Geo-Supervised Visual Depth Prediction Xiaohan Fei, Alex Wong, Stefano Soatto
Best Service Robotics Paper:
Multi-Robot Region-of-Interest Reconstruction with Dec-MCTS Fouad Sukkar, Graeme Best, Chanyeol Yoo, Robert Fitch
Best Unmanned Aerial Vehicles Paper:
Design and Control of a Passively Morphing Quadcopter Nathan Bucki, Mark Wilfried Mueller
Best Paper:
Ordered Neurons: Integrating Tree Structures into Recurrent Neural Networks Yikang Shen, Shawn Tan, Alessandro Sordoni, Aaron Courville
The Lottery Ticket Hypothesis: Finding Sparse, Trainable Neural Networks Jonathan Frankle, Michael Carbin
Outstanding Paper:
How to Combine Tree-Search Methods in Reinforcement Learning Yonathan Efroni, Gal Dalal, Bruno Scherrer, Shie Mannor
Outstanding Student Paper:
Zero Shot Learning for Code Education: Rubric Sampling with Deep Learning Inference Mike Wu, Milan Mosse, Noah Goodman, Chris Piech
Best Paper:
Clause Elimination for SAT and QSAT Marijn Heule, Matti Järvisalo, Florian Lonsing, Martina Seidl, Armin Biere
Best Paper:
Non-delusional Q-learning and Value-iteration Tyler Lu, Dale Schuurmans, Craig Boutilier
Optimal Algorithms for Non-Smooth Distributed Optimization in Networks Kevin Scaman, Francis Bach, Sebastien Bubeck, Laurent Massoulié, Yin Tat Lee
Nearly Tight Sample Complexity Bounds for Learning Mixtures of Gaussians via Sample Compression Schemes Hassan Ashtiani, Shai Ben-David, Nick Harvey, Christopher Liaw, Abbas Mehrabian, Yaniv Plan
Neural Ordinary Differential Equations Tian Qi Chen, Yulia Rubanova, Jesse Bettencourt, David Duvenaud
Best Long Paper:
Linguistically-Informed Self-Attention for Semantic Role Labeling Emma Strubell, Patrick Verga, Daniel Andor, David Weiss, Andrew McCallum
Phrase-Based & Neural Unsupervised Machine Translation Guillaume Lample, Myle Ott, Alexis Conneau, Ludovic Denoyer, Marc'Aurelio Ranzato
Best Short Paper:
How Much Reading Does Reading Comprehension Require? A Critical Investigation of Popular Benchmarks Divyansh Kaushik, Zachary C. Lipton
Best Resource Paper:
MultiWOZ — A Large-Scale Multi-Domain Wizard-of-Oz Dataset for Task-Oriented Dialogue Modelling Paweł Budzianowski, Tsung-Hsien Wen, Bo-Hsiang Tseng, Iñigo Casanueva, Stefan Ultes, Osman Ramadan, Milica Gašić
Best Paper:
Dense Object Nets: Learning Dense Visual Object Descriptors By and For Robotic Manipulation Lucas Manuelli, Peter R. Florence, Russ Tedrake
Best Systems Paper:
Deep Drone Racing: Learning Agile Flight in Dynamic Environments Elia Kaufmann, Antonio Loquercio, Rene Ranftl, Alexey Dosovitskiy, Vladlen Koltun, Davide Scaramuzza
QT-Opt: Scalable Deep Reinforcement Learning for Vision-Based Robotic Manipulation Julian Ibarz, Dmitry Kalashnikov, Peter Pastor, Mrinal Kalakrishnan, Deirdre Quillen, Alexander Herzog, Sergey Levine, Vincent Vanhoucke, Ethan Holly, Eric Jang, Alex Irpan
Best Presentation:
Learning over Subgoals for Efficient Navigation of Structured, Unknown Environments Gregory J. Stein, Christopher Bradley, Nicholas Roy
Best Paper:
Robust Visual-Inertial State Estimation with Multiple Odometries and Efficient Mapping on an MAV with Ultra-Wide FOV Stereo Vision M. G. Müller, F. Steidle, M. J. Schuster, P. Lutz, M. Maier, S. Stoneman, T. Tomic, W. Stürzl
Best Student Paper:
Online Temporal Calibration for Monocular Visual-Inertial Systems Tong Qin, Shaojie Shen
Best Application Paper:
Closed-Loop Single-Beacon Passive Acoustic Navigation for Low-Cost Autonomous Underwater Vehicles Nicholas R. Rypkema, Erin M. Fischell, Henrik Schmidt
Best Cognitive Robotics Paper:
Augmenting Physical Simulators with Stochastic Neural Networks: Case Study of Planar Pushing and Bouncing Anurag Ajay, Jiajun Wu, Nima Fazeli, Maria Bauza, Leslie P. Kaelbling, Joshua B. Tenenbaum, Alberto Rodriguez
Best RoboCup Paper:
Motion Decoupling and Composition via Reduced Order Model Optimization for Dynamic Humanoid Walking with CLF-QP based Active Force Control Aly Magassouba, Komei Sugiura, Hisashi Kawai
Best Novel Technology Paper for Amusement Culture:
Real-Time Dance Generation to Music for a Legged Robot Thomas Bi, Péter Fankhauser, Dario Bellicoso, Marco Hutter
Hands and Faces, Fast: Mono-Camera User Detection Robust Enough to Directly Control a UAV in Flight Sepehr MohaimenianPour, Richard Vaughan
Best Safety, Security, and Rescue Robotics Paper:
Fire-Aware Planning of Aerial Trajectories and Ignitions Evan Beachly, Carrick Detweiler, Sebastian Elbaum, Brittany Duncan, Carl Hildebrandt, Dirac Twidwell, Craig Allen
Best Paper:
Implicit 3D Orientation Learning for 6D Object Detection from RGB Images M. Sundermeyer, Z. Marton, M. Durner, M. Brucker, R. Triebel
Best Paper:
Robust Fitting of Subdivision Surfaces for Smooth Shape Analysis Virginia Estellers, Frank R. Schmidt, Daniel Cremers
Best Student Paper:
Neural Body Fitting: Unifying Deep Learning and Model Based Human Pose and Shape Estimation Mohamed Omran, Christoph Lassner, Gerard Pons-Moll, Peter Gehler, Bernt Schiele
Best Short Paper:
Know What You Don’t Know: Unanswerable Questions for SQuAD Pranav Rajpurkar, Robin Jia, Percy Liang
‘Lighter’ Can Still Be Dark: Modeling Comparative Color Descriptions Olivia Winn, Smaranda Muresan
Best Long Paper:
Finding syntax in human encephalography with beam search John Hale, Chris Dyer, Adhiguna Kuncoro, Jonathan Brennan
Learning to Ask Good Questions: Ranking Clarification Questions using Neural Expected Value of Perfect Information Sudha Rao, Hal Daumé III
Let’s do it “again”: A First Computational Approach to Detecting Adverbial Presupposition Triggers Andre Cianflone, Yulan Feng, Jad Kabbara, Jackie Chi Kit Cheung
Best System Demonstration Paper:
Out-of-the-box Universal Romanization Tool uroman Ulf Hermjakob, Jonathan May, Kevin Knight
Best Paper:
Obfuscated Gradients Give a False Sense of Security: Circumventing Defenses to Adversarial Examples Anish Athalye, Nicholas Carlini, David Wagner
Delayed Impact of Fair Machine Learning Lydia Liu, Sarah Dean, Esther Rolf, Max Simchowitz, Moritz Hardt
Test of Time:
A Unified Architecture for Natural Language Processing: Deep Neural Networks with Multitask Learning Ronan Collobert, Jason Weston
Best Paper:
Differentiable Physics and Stable Modes for Tool-Use and Manipulation Planning Marc Toussaint, Kelsey Allen, Kevin Smith, Joshua Tenenbaum
Best Student Paper:
In-Hand Manipulation via Motion Cones Nikhil Chavan Dafle, Rachel Holladay, Alberto Rodriguez
Best Systems Paper:
Embedded High Precision Control and Corn Stand Counting Algorithms for an Ultra-Compact 3D Printed Field Robot Erkan Kayacan, Zhongzhong Zhang, Girish Chowdhary
Best Paper:
Taskonomy: Disentangling Task Transfer Learning Amir Zamir, Alexander Sax, William Shen, Leonidas Guibas, Jitendra Malik, Silvio Savarese
Best Student Paper:
Total Capture: A 3D Deformation Model for Tracking Faces, Hands, and Bodies Hanbyul Joo, Tomas Simon, Yaser Sheikh
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2008:
A Discriminatively Trained, Multiscale, Deformable Part Model Pedro Felzenszwalb. David McAllester, Deva Ramanan
Best Paper:
Compact Design of a Hydraulic Driving Robot for Intra-operative MRI-guided Bilateral Stereotactic Neurosurgery Ziyan Guo, Ziyang Dong, Kit-Hang Lee, Chim Lee Cheung, Hing Choi Fu, Justin Di-Lang Ho, Haokun He, Wai Sang Poon, Tat-Ming Chan, Ka-Wai Kwok
Best Student Paper:
Design of an Autonomous Racecar: Perception, State Estimation and System Integration Miguel de la Iglesia Valls, Hubertus Franciscus Cornelis Hendrikx, Victor Reijgwart, Fabio Vito Meier, Inkyu Sa, Renaud Dubé, Abel Roman Gawel, Mathias Bürki, Roland Siegwart
Best Automation Paper:
Accurate and Adaptive In situ Fabrication of an Undulated Wall using an On-Board Visual Sensing System Manuel Lussi, Timothy Sandy, Kathrin Doerfler, Norman Hack, Fabio Gramazio, Matthias Daniel Kohler, Jonas Buchli
Best Cognitive Robotics Paper:
Social Attention: Modeling Attention in Human Crowds Anirudh Vemula, Katharina Muelling, Jean Oh
Best Human-Robot Interaction Paper:
Interactively Picking Real-World Objects with Unconstrained Spoken Language Instructions Jun Hatori, Yuta Kikuchi, Sosuke Kobayashi, Kuniyuki Takahashi, Yuta Tsuboi, Yuya Unno, Wilson Kien Ho Ko, Jethro Tan
Best Medical Robotics Paper:
A Lightweight and Efficient Portable Soft Exosuit for Paretic Ankle Assistance in Walking after Stroke Jaehyun Bae, Christopher Siviy, Michael Rouleau, Nicolas Menard, Kathleen O’Donnell, Ignacio Galiana, Maria Athanassiu, Danielle Ryan, Christine Bibeau, Lizeth Sloot, Pawel Kudzia, Terry Ellis, Louis Awad, Conor James Walsh
Best Multi-Robot Systems Paper:
Pairwise Consistent Measurement Set Maximization for Robust Multi-robot Map Merging Joshua Mangelson, Derrick Dominic, Ryan Eustice, Ram Vasudevan
Best Robot Manipulation Paper:
Decentralized Adaptive Control for Collaborative Manipulation Preston Culbertson, Mac Schwager
Best Robot Vision Paper:
Optimization Beyond the Convolution: Generalizing Spatial Relations with End-to-End Metric Learning Philipp Jund, Andreas Eitel, Nichola Abdo, Wolfram Burgard
Best Service Robotics Paper:
PRM-RL: Long-range Robotic Navigation Tasks by Combining Reinforcement Learning and Sampling-based Planning Aleksandra Faust, Oscar Alejandro Ramirez, Marek Fiser, Kenneth Oslund, Anthony Francis, James Davidson, Lydia Tapia
Best Unmanned Aerial Vehicles Paper:
Design, Modeling and Control of Aerial Robot DRAGON: Dual-rotor-embedded-multilink Robot with the Ability of Multi-deGree-of-freedom Aerial TransformatiON Moju Zhao, Tomoki Anzai, Fan Shi, Xiangyu Chen, Kei Okada, Masayuki Inaba
Best Paper:
Continuous Adaptation via Meta-Learning in Nonstationary and Competitive Environments Maruan Al-Shedivat, Trapit Bansal, Yuri Burda, Ilya Sutskever, Igor Mordatch, Pieter Abbeel
Outstanding Paper:
Memory-Augmented Monte Carlo Tree Search Chenjun Xiao, Jincheng Mei, and Martin Müller
Outstanding Student Paper:
Counterfactual Multi-Agent Policy Gradients Jakob N. Foerster, Gregory Farquhar, Triantafyllos Afouras, Nantas Nardelli, Shimon Whiteson
Best Paper:
Safe and Nested Subgame Solving for Imperfect-Information Games Noam Brown, Tuomas Sandholm
Variance-based Regularization with Convex Objectives Hongseok Namkoong, John Duchi
A Linear-Time Kernel Goodness-of-Fit Test Wittawat Jitkrittum, Wenkai Xu, Zoltan Szabo, Kenji Fukumizu, Arthur Gretton
Test of Time:
Random Features for Large-Scale Kernel Machines Ali Rahimi, Benjamen Recht
Best Paper:
Mask R-CNN K. He, G. Gkioxari, P. Dollar, R. Girshick
Best Student Paper:
Focal Loss for Dense Object Detection T.-Y. Lin, P. Goyal, R. Girshick, K. He, P. Dollar
Best Paper:
Learning Human Motion Models for Long-term Predictions Partha Ghosh, Jie Song, Emre Aksan, Otmar Hilliges
Best Student Paper:
Sparsity Invariant CNNs Jonas Uhrig, Nick Schneider, Lukas Schneider, Thomas Brox, Andreas Geiger
Best Paper:
Repetitive extreme-acceleration (14-g) spatial jumping with Salto-1P
Best Student Paper:
Socially Aware Motion Planning with Deep Reinforcement Learning
Best Application Paper:
A Multi-Track Elevator System for E-Commerce Fulfillment Centers Rachel M. Hoffman, H. Harry Asada
Best Safety, Security, and Recue Robotics Paper:
Development of a 20-m-long Giacometti Arm with Balloon Body Based on Kinematic Model with Air Resistance Masashi Takeichi, Koichi Suzumori, Gen Endo, Hiroyuki Nabae
Best Cognitive Robotics Paper:
Task-oriented Grasping with Semantic and Geometric Scene Understanding Renaud Detry, Jeremie Papon Larry Matthies
Best RoboCup Paper:
Online Visual Robot Tracking and Identification using Deep LSTM Networks Hafez Farazi, Sven Behnke
Best Novel Technology Paper for Amusement Culture:
Fabrication, Modeling, and Control of Plush Robots James M. Bern, Grace Kumagai, Stelian Coros
Best Long Paper:
Men Also Like Shopping: Reducing Gender Bias Amplification using Corpus-level Constraints Jieyu Zhao, Tianlu Wang, Mark Yatskar, Vicente Ordonez, Kai-Wei Chang
Depression and Self-Harm Risk Assessment in Online Forums Andrew Yates, Arman Cohan, Nazli Goharian
Best Short Paper:
Natural Language Does Not Emerge ‘Naturally’ in Multi-Agent Dialog Satwik Kottur, José Moura, Stefan Lee, Dhruv Batra
Best Resource Paper:
Bringing Structure into Summaries: Crowdsourcing a Benchmark Corpus of Concept Maps Tobias Falke, Iryna Gurevych
Best Paper:
Understanding Black-box Predictions via Influence Functions Pang Wei Koh, Percy Liang
Test of Time:
Combining Online and Offline Knowledge in UCT Sylvain Gelly, David Silver
Best Paper:
Probabilistic Typology: Deep Generative Models of Vowel Inventories Ryan Cotterell, Jason Eisner
Best Paper:
Densely Connected Convolutional Networks Gao Huang, Zhuang Liu, Laurens van der Maaten, Kilian Q. Weinberger
Learning from Simulated and Unsupervised Images through Adversarial Training Ashish Shrivastava, Tomas Pfister, Oncel Tuzel, Joshua Susskind, Wenda Wang, Russell Webb
Best Student Paper:
Computational Imaging on the Electric Grid Mark Sheinin, Yoav Y. Schechner, Kiriakos N. Kutulakos
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2007:
Object Retrieval with Large Vocabularies and Fast Spatial Matching James Philbin, Ondrej Chum, Michael Isard, Josef Sivic, Andrew Zisserman
Accurate, Dense, and Robust Multi-View Stereopsis Y. Furukawa, J. Ponce
Best Paper:
Asymptotically Optimal Design of Piecewise Cylindrical Robots using Motion Planning Cenk Baykal, Ron Alterovitz
Best Student Paper:
Improving Slip Prediction on Mars Using Thermal Inertia Measurements Christopher Cunningham, Issa Nesnas, William Whittaker
Best Systems Paper:
XPose: Reinventing User Interaction with Flying Cameras Ziquan Lan, Mohit Shridhar, David Hsu, Shengdong Zhao
Best Paper:
Probabilistic Data Association for Semantic SLAM Sean Bowman, Nikolay Atanasov, Kostas Daniilidis, George J. Pappas
Best Student Paper:
Autonomous Robotic Stone Stacking with Online Next Best Object Target Pose Planning Fadri Furrer, Martin Wermelinger, Hironori Yoshida, Fabio Gramazio, Matthias Daniel Kohler, Roland Siegwart, Marco Hutter
Best Automation Paper:
UAV-Based Crop and Weed Classification for Smart Farming Philipp Lottes, Raghav Khanna, Johannes Pfeifer, Roland Siegwart, Cyrill Stachniss
Best Cognitive Robotics Paper:
Learning to Guide Task and Motion Planning Using Score-Space Representation Beomjoon Kim, Leslie Kaelbling, Tomas Lozano-Perez
Best Human-Robot Interaction Paper:
Development of a Block Machine for Volleyball Attack Training Kosuke Sato, Keita Watanabe, Shuichi Mizuno, Masayoshi Manabe, Hiroaki Yano, Hiroo Iwata
Best Medical Robotics Paper:
First Demonstration of Simultaneous Localization and Propulsion of a Magnetic Capsule in a Lumen using a Single Rotating Magnet Katie Popek, Tucker Hermans, Jake Abbott
Best Multi-Robot Systems Paper:
The Robotarium: A Remotely Accessible Swarm Robotics Research Testbed Daniel Pickem, Paul Glotfelter, Li Wang, Mark Mote, Aaron Ames, Eric Feron, Magnus Egerstedt
Best Robot Manipulation Paper:
Analyzing Achievable Stiffness Control Bounds of Robotic Hands with Compliantly Coupled Finger Joints Prashant Rao, Gray Thomas, Luis Sentis, Ashish Deshpande
Best Robot Vision Paper:
Self-supervised Learning of Dense Visual Descriptors Tanner Schmidt, Richard Newcombe, Dieter Fox
Best Service Robotics Paper:
High-Precision Microinjection of Microbeads into C. Elegans Trapped in a Suction Microchannel Masahiro Nakajima, Yuki Ayamura, Masaru Takeuchi, Naoki Hisamoto, Strahil Pastuhov, Yasuhisa Hasegawa, Toshio Fukuda, Qiang Huang
Best Paper:
Making Neural Programming Architectures Generalize via Recursion Jonathon Cai, Richard Shin, Dawn Song
Understanding deep learning requires rethinking generalization Chiyuan Zhang, Samy Bengio, Moritz Hardt, Benjamin Recht, Oriol Vinyals Semi-supervised Knowledge Transfer for Deep Learning from Private Training Data Nicolas Papernot, Martín Abadi, Úlfar Erlingsson, Ian Goodfellow, Kunal Talwar
Outstanding Paper:
Label-Free Supervision of Neural Networks with Physics and Domain Knowledge Russell Stewart, Stefano Ermon
Outstanding Student Paper:
The Option-Critic Architecture Pierre-Luc Bacon, Jean Harb, Doina Precup
Best Paper:
A Certifiably Correct Algorithm for Synchronization over the Special Euclidean Group David Rosen, Luca Carlone, Afonso Bandeira, John Leonard
Best Paper:
Value Iteration Networks Aviv Tamar, Yi Wu, Garrett Thomas, Sergey Levine, Pieter Abbeel
Best Student Paper:
Matrix Completion has No Spurious Local Minimum Rong Ge, Jason Lee, Tengyu Ma
Best Paper:
Improving Information Extraction by Acquiring External Evidence with Reinforcement Learning Karthik Narasimhan, Adam Yala, Regina Barzilay Global Neural CCG Parsing with Optimality Guarantees Kenton Lee, Mike Lewis, Luke Zettlemoyer
Best Short Paper:
Learning a Lexicon and Translation Model from Phoneme Lattices Oliver Adams, Graham Neubig, Trevor Cohn, Steven Bird, Quoc Truong Do, Satoshi Nakamura
Best Resource Paper:
SQuAD: 100,000+ Questions for Machine Comprehension of Text Pranav Rajpurkar, Jian Zhang, Konstantin Lopyrev, Percy Liang
Best Paper:
Depth from Gradients in Dense Light Fields for Object Reconstruction Kaan Yucer, Changil Kim, Alexander Sorkine-Hornung, Olga Sorkine-Hornung
Best Paper:
ANYmal - a Highly Mobile and Dynamic Quadrupedal Robot Marco Hutter, Christian Gehring, Dominic Jud, Andreas Lauber, Carmine Dario Bellicoso, Vassilios Tsounis, Jemin Hwangbo, Karen Bodie, Péter Fankhauser, Michael Bloesch, Remo Diethelm, Samuel Bachmann, Amir Melzer, Mark Hoepflinger
Best Student Paper:
Watch This: Scalable Cost-Function Learning for Path Planning in Urban Environments Markus Wulfmeier, Dominic Zeng Wang, Ingmar Posner
Best Application Award Paper:
Skeletal Structure with Artificial Perspiration for Cooling by Latent Heat for Musculoskeletal Humanoid Kengoro Toyotaka Kozuki, Hirose Toshinori, Takuma Shirai, Shinsuke Nakashima, Yuki Asano, Yohei Kakiuchi, Kei Okada, Masayuki Inaba
Best Safety, Security, and Recue Robotics Paper:
A Palm for a Rock Climbing Robot Based on Dense Arrays of Micro-Spines Shiquan Wang, Hao Jiang, Mark Cutkosky
Best Cognitive Robotics Paper:
Predicting Actions to Act Predictably: Cooperative Partial Motion Planning with Maximum Entropy Models Mark Pfeiffer, Ulrich Schwesinger, Hannes Sommer, Enric Galceran, Roland Siegwart
Best RoboCup Paper:
Multi-Robot Search for a Moving Target: Integrating World Modeling, Task Assignment and Context Francesco Riccio, Emanuele Borzi, Guglielmo Gemignani, Daniele Nardi
Best Novel Technology Paper for Amusement Culture:
Robot Artist for Colorful Picture Painting with Visual Control System Ren Luo, Ming-Jyun Hong, Ping-Chang Chung
Best Paper:
Real-Time 3D Reconstruction and 6-DoF Tracking with an Event Camera H. Kim, S. Leutenegger, A. J. Davison
Best Student Paper:
Focal Flow: Measuring Distance and Velocity with Defocus and Differential Motion Emma Alexander, Qi Guo, Sanjeev Koppal, Steven Gortler, Todd Zickler
Best Paper:
Finding Non-Arbitrary Form-Meaning Systematicity Using String-Metric Learning for Kernel Regression E.Dario Gutiérrez, Roger Levy, Benjamin Bergen
Best Paper:
Efficient Grounding of Abstract Spatial Concepts for Natural Language Interaction with Robot Manipulators Rohan Paul, Jacob Arkin, Nicholas Roy and Thomas M. Howard
Best Student Paper:
Coordinated multi-arm motion planning: Reaching for moving objects in the face of uncertainty Seyed Sina Mirrazavi Salehian, Nadia Figueroa and Aude Billard
Best Systems Paper:
An End-To-End System for Accomplishing Tasks with Modular Robots Gangyuan Jing, Tarik Tosun, Mark Yim, Hadas Kress-Gazit
Lessons from the Amazon Picking Challenge: Four Aspects of Building Robotic Systems Clemens Eppner, Sebastian Höfer, Rico Jonschkowski, Roberto Martín-Martín, Arne Sieverling, Vincent Wall, Oliver Brock
Best Paper:
Deep Residual Learning for Image Recognition Kaiming He, Xiangyu Zhang, Shaoqing Ren, Jian Sun
Best Student Paper:
Structural-RNN: Deep Learning on Spatio-Temporal Graphs Ashesh Jain, Amir R. Zamir, Silvio Savarese, Ashutosh Saxena
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2006:
Beyond Bags of Features: Spatial Pyramid Matching for Recognizing Natural Scene Categories S. Lazebnik, C. Schmid, J. Ponce
Scalable Recognition with a Vocabulary Tree D. Nister, H. Stewenius
Best Paper:
Dueling Network Architectures for Deep Reinforcement Learning Ziyu Wang, Tom Schaul, Matteo Hessel, Hado Hasselt, Marc Lanctot, Nando Freitas
Pixel Recurrent Neural Networks Aaron Van den Oord, Nal Kalchbrenner, Koray Kavukcuoglu
Ensuring Rapid Mixing and Low Bias for Asynchronous Gibbs Sampling Christopher De Sa, Chris Re, Kunle Olukotun
Test of Time:
Dynamic Topic Models David M. Blei, John D. Lafferty
Best Paper:
A Convex Polynomial Force-Motion Model for Planar Sliding: Identification and Application Jiaji Zhou, Robert Paolini, James Bagnell, Matthew T. Mason
Best Student Paper:
Supersizing Self-supervision: Learning to Grasp from 50K Tries and 700 Robot Hours Lerrel Joseph Pinto, Abhinav Gupta
Best Automation Paper:
Beyond Layers: A 3D-Aware Toolpath Algorithm for Fused Filament Fabrication Samuel Lensgraf, Ramgopal Mettu
Best Human-Robot Interaction Paper:
A Highly Sensitive Dual Mode Tactile Proximity Sensor Using Carbon Microcoils for Robotic Applications Hyo Seung Han, Junwoo Park, Tien Dat Nguyen, Uikyum Kim, Canh Toan Nguyen, Hoa Phung, Hyouk Ryeol Choi
Best Medical Robotics Paper:
Image-Based Robotic System for Enhanced Minimally Invasive Intra-Articular Fracture Surgeries Giulio Dagnino, Ioannis Georgilas, Paul Köhler, R. Atkins, Sanja Dogramadzi
Best Robot Manipulation Paper:
Optimal Control with Learned Local Models: Application to Dexterous Manipulation Vikash Kumar, Emanuel Todorov, Sergey Levine
Best Robot Vision Paper:
Multi-Type Activity Recognition in Robot-Centric Scenarios Ilaria Gori, J.K. Aggarwal, Larry Matthies, Michael S. Ryoo
Best Paper:
Neural Programmer-Interpreters Scott Reed, Nando de Freitas
Deep Compression: Compressing Deep Neural Networks with Pruning, Trained Quantization and Huffman Coding Song Han, Huizi Mao, Bill Dally
Outstanding Paper:
Bidirectional Search That Is Guaranteed to Meet in the Middle Robert C. Holte, Ariel Felner, Guni Sharon, Nathan R. Sturtevant
Outstanding Student Paper:
Toward a Taxonomy and Computational Models of Abnormalities in Images Babak Saleh, Ahmed Elgammal, Jacob Feldman, Ali Farhadi
Best Paper:
Deep Neural Decision Forests P. Kontschieder, M. Fiterau, A. Criminisi, S. Rota Bulo
Best Paper:
Competitive Distribution Estimation: Why is Good-Turing Good Alon Orlitsky, Ananda Suresh
Fast Convergence of Regularized Learning in Games Vasilis Syrgkanis, Alekh Agarwal, Haipeng Luo, Robert Schapire
Best Paper:
Towards Probabilistic Volumetric Reconstruction using Ray Potentials Ali Ulusoy, Andreas Geiger, Michael Black
Best Paper:
Tactile Sensing for Gecko-Inspired Adhesion Xin Alice Wu, Srinivasan Suresh, Hao Jiang, John Ulmen, Elliot Wright Hawkes, David Christensen, Mark Cutkosky
Best Student Paper:
Hybrid Aerial and Aquatic Locomotion in an At-Scale Robotic Insect YuFeng Chen, Elizabeth Farrell Helbling, Gravish Nicholas, Kevin Ma, Robert Wood
Best Application Paper:
Cloth Dynamics Modeling in Latent Spaces and its Application to Robotic Clothing Assistance
Nishanth Koganti, Jimson Gelbolingo Ngeo, Tomoya Tamei, Kazushi Ikeda, Tomohiro Shibata
Best Novel Technology Paper for Amusement Culture:
Momentum-Driven Single-Actuated Swimming Robot Gilad Refael, Amir Degani
Best RoboCup Paper:
POMDP to the Rescue: Boosting Performance for Robocup Rescue Kegui Wu, Wee Sun Lee, David Hsu
Best Paper:
Broad-coverage CCG Semantic Parsing with AMR Yoav Artzi, Kenton Lee, Luke Zettlemoyer
Semantically Conditioned LSTM-based Natural Language Generation for Spoken Dialogue Systems Tsung-Hsien Wen, Milica Gasic, Nikola Mrkšić, Pei-Hao Su, David Vandyke, Steve Young
Best Resource Paper:
A large annotated corpus for learning natural language inference Samuel R. Bowman, Gabor Angeli, Christopher Potts, Christopher D. Manning
Best Paper:
Improving Evaluation of Machine Translation Quality Estimation
Yvette Graham
Learning Dynamic Feature Selection for Fast Sequential Prediction
Emma Strubell, Luke Vilnis, Kate Silverstein, Andrew McCallum
Best Paper:
Guidance and Navigation for UAV Airborne Docking Daniel Wilson, Ali Goktogan, Salah Sukkarieh
Best Student Paper:
On the hardness of unlabeled motion planning Kiril Solovey, Dan Halperin
Best Systems Paper:
Autonomy Infused Teleoperation with Application to BCI Manipulation Katharina Mulling, Arun Venkatraman, Jean-Sebastien Valois, John Downey, Jeffrey Weiss, Martial Hebert, Andrew Schwartz, Jennifer Collinger, Andrew Bagnell
Best Paper:
Optimal and Adaptive Algorithms for Online Boosting
Alina Beygelzimer, Satyen Kale, Haipeng Luo
A Nearly-Linear Time Framework for Graph-Structured Sparsity
Chinmay Hegde, Piotr Indyk, Ludwig Schmid
Test of Time:
Learning to Rank Using Gradient Descent Chris Burges, Tal Shaked, Erin Renshaw, Ari Lazier, Matt Deeds, Nicole Hamilton, Greg Hullender
Best Paper:
DynamicFusion: Reconstruction and Tracking of Non-rigid Scenes in Real-Time Richard A. Newcombe, Dieter Fox, Steven M. Seitz
Best Student Paper:
Category-Specific Object Reconstruction from a Single Image Abhishek Kar, Shubham Tulsiani, João Carreira, Jitendra Malik
Retrospective Most Impactful Paper from CVPR 2005:
Histograms of oriented gradients for human detection Navneet Dalal, Bill Triggs
A non-local algorithm for image denoising Antoni Buades, Bartomeu Coll, Jean-Michel Morel
Best Paper:
Observability, Identifiability and Sensitivity of Vision-Aided Inertial Navigation Joshua Hernandez, Konstantine Tsotsos, Stefano Soatto
Best Student Paper:
Grasping without Squeezing: Shear Adhesion Gripper with Fibrillar Thin Film Elliot Wright Hawkes, David Christensen, Amy Kyungwon Han, Hao Jiang, Mark Cutkosky
Best Automation Paper:
Design, Modeling and Control of a Modular Contactless Wafer Handling System Bassem Dahroug, Guillaume J. Laurent, Valérian Guelpa, Nadine Le Fort-Piat
Best Cognitive Robotics Paper:
Grounding Spatial Relations for Outdoor Robot Navigation Abdeslam Boularias, Felix Duvallet, Jean Oh, Anthony Stentz
Best Medical Robotics Paper:
An Ankle-Foot Prosthesis Emulator with Control of Plantarflexion and Inversion-Eversion Torque Steven H. Collins, Myunghee Kim, Tianjian Chen, Tianyao Chen
Best Robot Manipulation Paper:
Learning Contact-Rich Manipulation Skills with Guided Policy Search Sergey Levine, Nolan Wagener, Pieter Abbeel
Best Robot Vision Paper:
Work Smart, Not Hard: Recalling Relevant Experiences for Vast-Scale but Time-Constrained Localisation Chris Linegar, Winston Churchill, Paul Newman
Best Service Robotics Paper:
RoboSherlock: Unstructured Information Processing for Robot Perception Michael Beetz, Ferenc Balint-Benczedi, Nico Blodow, Daniel Nyga, Thiemo Wiedemeyer, Zoltan-Csaba Marton
Outstanding Paper:
From Non-Negative to General Operator Cost Partitioning Florian Pommerening, Malte Helmert, Gabriele Röger, Jendrik Seipp
Outstanding Student Paper:
Surpassing Human-Level Face Verification Performance on LFW with GaussianFace Chaochao Lu, Xiaoou Tang
Best Paper: 3D Tracking of Multiple Objects with Identical Appearance using RGB-D Input Carl Yuheng Ren, Victor Prisacariu, Olaf Kaehler, Ian Reid, David Murray
Best Paper:
Large-Scale Object Classification using Label Relation Graphs J. Deng, N. Ding, Y. Jia, A. Frome, K. Murphy, S. Bengio, Y. Li, H. Neven, H. Adam Scene Chronology K. Matzen, N. Snavely
Best Paper: From Large Scale Image Categorization to Entry-Level Categories V. Ordonez, J. Deng, Y. Choi, A. Berg, T. Berg
Best Paper: The Visual Turing Test for Scene Reconstruction Qi Shan, Riley Adams, Brian Curless, Yasutaka Furukawa, Steve Seitz
Best Paper:
Segmentation Propagation in ImageNet D. Kuettel, M. Guillaumin, V. Ferrari
Best Student Paper: Reconstructing the World’s Museums Jianxiong Xiao, Yasutaka Furukawa
Best Paper:
Relative Attributes D. Parikh, K. Grauman
Best Student Paper:
Close the Loop: Joint Blind Image Restoration and Recognition with Sparse Representation Prior H. Zhang, J. Yang, Y. Zhang, N. M. Nasrabadi, T. S. Huang