λ
Тук са събрани помощни материали за упражненията по Функционално програмиране за специалност Компютърни науки през учебната 2014/2015. Това хранилище спомага учебните занятия на 5-та и 6-та група на 2-ри поток (при проф. Магдалина Тодорова), но може да бъде използвано от всички студенти, изучаващи Функционало програмиране във ФМИ.
Moodle курсът може да бъде намерен тук. Там могат да бъдат намерени по-важните съобщения, свързани с учебната дейност.
Scheme кодът от упражненията трябва да работи на всички R5RS Scheme имплементации. Описание на R5RS стандарта може да бъде намерено тук. Там можете да намерите подробна документация за всички форми и процедури, които използваме в курса.
Haskell кодът от упражненията трябва да работи с всяка Haskell 98 имплементация.
Структура
- Материалите за различните упражнения (планове на разгледаното и решения на задачите) са в директорията /exercises.
- Заданията за домашна работа и инструкции как да бъдат изпратени са в директорията /assignments.
- Задачите от контролните са в директорията /tests.
В някои от директориите има скриптове на име run.sh
. Те служат за изпълнение на тестовете във всички Scheme файлове в текущата директория.
Среда за разработка
Racket дистрибуция може да бъде свалена от официалния сайт на Racket. Ако не ви се инсталира Racket, можете да ползвате уеб-базирания repl.it. Обърнете внимание, че repl.it е базиран на R6RS стандарта и има някои дребни разминавания с R5RS. Въпреки това, той може да бъде използван за решаване на задачи без големи проблеми.
Ако ползвате DrRacket, не забравяйте първо да сложите R5RS за език, тъй като той не е зададен по подразбиране. Това става от менюто Language -> Choose Language -> Other Languages -> R5RS.
За да пишете на Haskell, можете да си свалите WinHugs и с него да зареждате .hs
файловете. Друг вариант е да използвате ghc пакета, съдържащ компилатор и интерактивна среда. За редактиране на Haskell код може да ви бъде удобен Sublime Text, който може да бъде надграден със SublimeHaskell.