Projekt studencki - Fraktale w CPP

Dywan Sierpińskiego oraz Płatek Kocha

Fraktale

Fraktal z języka łacińskiego oznacza coś „złamanego” i „cząstkowego”. Najważniejszą cechą fraktali jest samo podobieństwo – są to obiekty, które mogą być nieskończenie złożone i składające się z identycznych struktur. Oznacza to, że dowolnie mały jego kawałek, odpowiednio powiększony przypomina cały zbiór, lub jego część. Fraktale mają prosty opis i często otrzymywane są przez powtarzanie wiele razy tej samej operacji.

Dywan Sierpińskiego

Jest fraktalem otrzymanym za pomocą dzielenia kwadratu na dziewięć (3x3) mniejszych kwadratów, usunięcia środkowego kwadratu i ponownego rekurencyjnego zastosowania tej samej procedury do każdego z pozostałych ośmiu kwadratów. Jego pole jest równe zero.

Płatek Kocha

Płatek Kocha powstaje poprzez narysowanie trzech Krzywych Kocha w taki sposób, że razem tworzą jedną figurę. Płatek śniegu Kocha można budować iteracyjne, w sekwencji etapów. Pierwszy etap jest trójkątem równobocznym, a każdy kolejny etap jest tworzony przez dodanie wygięć na zewnątrz po każdej stronie poprzedniego etapu, tworząc mniejsze trójkąty równoboczne. Zbiegają się obszary otoczone kolejnymi etapami budowy płatka śniegu 8 / 5 razy pole pierwotnego trójkąta, podczas gdy obwody kolejnych etapów zwiększają się bez ograniczeń. W konsekwencji płatek śniegu otacza skończony obszar, ale ma nieskończony obwód .

OpenGL

OpenGL można zdefiniować jako "programowy interfejs sprzętu graficznego". Jest to biblioteka przeznaczona do tworzenia trójwymiarowej grafiki, bardzo szybka i łatwo pomiędzy różnymi systemami. OpenGL jest używany do różnych celów, od programów typu CAD, przez aplikacje architektoniczne aż do generowania komputerowych dinozaurów w najnowszych filmach. OpenGL jest biblioteką procedur, za pomocą których programista, zamiast opisywać samą scenę oraz jej wygląd, opisuje kroki konieczne do osiągnięcia określonego wyglądu lub efektu. Nie zawiera żadnych funkcji przeznaczonych do zarządzania oknami, interakcji z użytkownikiem, czy operacji i/o.

Wykorzystane narzędzia