/road_tolls

The first project for JNP1 class

Primary LanguageC++GNU General Public License v3.0GPL-3.0

road_tolls

The first project for JNP1 class. Compile in src/ with: g++ -Wall -Wextra -O2 -std=c++17 nod.cc -o nod OR with ../compile.sh

Zadanie Naliczanie Opłat Drogowych

Należy napisać program, który wypisuje podsumowanie przejechanych przez pojazdy odległości drogami płatnymi. Program czyta dane ze standardowego wejścia. Program analizuje dane wejściowe linia po linii. Program ignoruje puste linie. Dla każdej niepustej linii program decyduje, czy jest ona poprawna. Poprawna linia zawiera informację o wjeździe pojazdu na drogę płatną lub zjeździe pojazdu z takiej drogi albo polecenie do wykonania. Elementy składowe poprawnej linii oddziela się białymi znakami. Białe znaki mogą wystąpić w dowolnej ilości również na początku i końcu linii.

Informacja o ruchu pojazdu zawiera jego numer rejestracyjny, oznaczenie drogi, kilometraż węzła wjazdu na tę drogę lub zjazdu z tej drogi. Numer rejestracyjny pojazdu jest to napis składający się z dużych i małych liter alfabetu angielskiego oraz cyfr od 0 do 9, zawierający od 3 do 11 znaków. Oznaczenie drogi składa się z litery A (autostrada) lub S (droga ekspresowa) i numeru drogi, który jest liczbą dziesiętną z zakresu od 1 do 999 bez zer wiodących. Kilometraż węzła wjazdu na drogę lub zjazdu z drogi podaje się w kilometrach z dokładnością do 100 metrów, z obowiązkową częścią ułamkową oddzieloną od części całkowitej przecinkiem, bez dodatkowych zer wiodących. Informacje o ruchu pojazdów pojawiają się na wejściu programu w takiej kolejności, jak pojazdy przejeżdżały przez kolejne węzły. Przykłady informacji o ruchu pojazdów:

W1234567 A1 234,0 12P2000 A10 734,1 ABC S90 0,0 eLo S10 0,9

Polecenie do wykonania składa się ze znaku zapytania, po którym może wystąpić oznaczenie drogi lub numer rejestracyjny pojazdu. Wynikiem polecenia bez parametrów jest wypisanie dla każdego pojazdu informacji o liczbie kilometrów przejechanych poszczególnymi kategoriami dróg oraz dla każdej drogi łącznej liczby kilometrów przejechanych nią przez pojazdy. Jeśli polecenie ma parametr, to program wypisuje tylko informacje dla pojazdu o podanym numerze rejestracyjnym lub dla podanej drogi. Jeśli podany parametr jest zarówno numerem rejestracyjnych, jak i oznaczeniem drogi, to program wypisuje obie informacje w takiej właśnie kolejności. Polecenie wykonywane jest na podstawie dotychczas zebranych danych. Jeśli nie ma danych do wypisania, program niczego nie wypisuje. Po poleceniu mogą się pojawić następne dane o ruchu pojazdów i kolejne polecenia. Program wypisuje wynik działania polecenia na standardowe wyjście. Przykłady poleceń:

? ?A12 ? WA123

Program wypisuje informacje o pojazdach posortowane leksykograficznie według ich numerów rejestracyjnych. Program wypisuje informacje o drogach posortowane według ich numerów, a przy jednakowych numerach według ich kategorii (autostrada przed drogą ekspresową).

Program wypisuje informacje o numerze i zawartości błędnej linii na standardowe wyjście diagnostyczne. Zawartość błędnej linii wypisuje dokładnie tak, jak ją wczytał, z zachowaniem wszystkich białych znaków. Program liczy również puste, zignorowane linie.

Jeśli w danych wejściowych brakuje informacji o zjeździe pojazdu, to program wypisuje informację o błędnej linii zawierającej niesparowaną informację o wjeździe.

Program kończy działanie po przeczytaniu wszystkich danych z wejścia. Przykład działania programu znajduje się w plikach _test_1.in, _test_1.out _test_1.err.

Program będzie kompilowany na maszynie students poleceniem

g++ -Wall -Wextra -O2 -std=c++17 nod.cc -o nod

Oczekiwane rozwiązanie nie powinno zawierać definicji własnych struktur i klas, a przynajmniej takich, które zawierają dane. Zamiast tego należy intensywnie korzystać z kontenerów i algorytmów dostarczanych przez standardową bibliotekę języka C++. Obsługę wejścia i wyjścia należy zrealizować za pomocą strumieni.

Rozwiązanie należy umieścić w pliku nod.cc, który należy umieścić w repozytorium SVN w katalogu

grupaN/zadanie1/ab123456+cd123456

lub

grupaN/zadanie1/ab123456+cd123456+ef123456

gdzie N jest numerem grupy, a ab123456, cd123456, ef123456 są identyfikatorami członków zespołu umieszczającego to rozwiązanie. Katalog z rozwiązaniem nie powinien zawierać innych plików, ale może zawierać podkatalog prywatne, gdzie można umieszczać różne pliki, np. swoje testy. Pliki umieszczone w tym podkatalogu nie będą oceniane. Nie wolno umieszczać w repozytorium plików dużych, binarnych, tymczasowych (np. *.o) ani innych zbędnych.