/pmiu

PMIU (Android) course at Technical University of Varna

PMIU (Android) упражнения

1. Структура на андроид проект. Структура на AndroidManifest и gradle. Включване на външни библиотеки.

Да се разработи приложение, което зарежда растерен графичен файл от URL и го прилага на ImageView. Да се използва Picasso (https://github.com/square/picasso).

Допълнителна информация за средата на разработка Android Studio - https://github.com/tllw/pmiu/tree/master/exercise1

Bonus: да се реализира Callback известяващ при зараждане на графичния файл (успешно и неуспешно).


2. Андроид activity клас, намерения (Intent-и). Предаване на параметри чрез намерения. Constraint layout.

Да се реализира приложение, в което в първо activity се въвежда информация за PhoneBookEntry (name, phone, type). Създава се PhoneBookEntry, което сериализирано се подава чрез intent на второ activity. Второто activity визуализира PhoneBookEntry-то. Bonus: Да се имплементира Parcelable interface, който да се използва в intenta, вместо сериализация. Да се използва Constraint layout.


3. Lifecycle на андроид activity. Стартиране на активити за резултат. Използване на log и debug-ер.

Да се създаде абстрактен клас BaseActivity, с protected член TextView logTextView. Нека BaseActivity наследи (Override) всички lifecycle методите на Activity (onStart(), onResume(), etc) и за всеки от тях логва текущата команда едновременно в logcat(Log.d) и в logTextView (hint: използвайте append()).

Да се създадат две активитита MainActivity и SecondActivity, които наследяват BaseActivity (hint: погрижете се за инстанцирането на logTextView и разрешето скролирането му – android:scrollbars = "vertical"). Създайте аналогични lifecycle методи и за двете (hint: не забравяйте super call).

Допълнителна информация относно lifecycle - https://github.com/tllw/pmiu/tree/master/exercise3

Да се създадат следните layouts съответно за MainActivity и SecondActivity.

layouts

  • Нека бутонът Start Second For Result стартира второто активити за резултат.
  • Нека бутонът Return връща като резултат стойността NumberResult.
  • Нека бутонът Finish финишира второто активити.
  • Нека всички изпълнени команди (включая startActivityForResult и резултата) се логват с подходящ текст в logTextView и в logcat.

4. Събития (Event listeners). Navigation drawer menu.

4.A Да се създаде приложение със странична Navigation drawer навигация. Нека приложението има две activity-та, като в navigation drawer менюто има връзки към двете активитита (hint: създайте базов абстрактен клас BaseActivity за обработката на onOptionsItemSelected, нека всички активити класове го наследяват).

drawer

4.B Нека първото activity е изградено от Fab бутон и линеен лейаут (linear layout). Нека при натискането на Fab бутона от потребителя към layout-а се прибавя нов бутон (Button X, където X е поредността на бутона). Нека при натискането на всеки един бутон се показва AlertDialog с текст “Button X clicked” и действие OK, което затваря диалога.

4.C Нека второто activity съдържа TextEdit и TextView компоненти. Нека се имплементира TextWatcher (hint: textEdit.addTextChangedListener() ), така че всяка промяна на стойността на TextEdit полето веднага да бъде отразявана в TextView елемента (hint: onTextChanged()).

Bonus: нека всички OnXXXListeners се заменят с Java 8 lambda functions.


5+6. Adapter + Adapter use cases (ViewPager, List, etc). RecycleView

ListView. ListView Adapter.

Да се създаде активити със следната функционалост:

listview

Да се разработи даннов клас Course с подходящи гетери и конструктор. Като се използват ListView и Adapter да се реализира ListView на предварително зададена колекция от Course-s (дефинирано в подходящ клас - CoursesFixtureGenerator).

При single click на list view item да се реализира контекстно меню позволяващо въвеждане на оценка по избрания Course.

6. RecyclerView, CardView Да се разработи activity, което изобразява Колекция от потребители (снимка, имена, пол) с помомощта на RecyclerView и CardView. Да се добави FAB бутон, който с подходящ диалог (или второ activity) позволява добавянето на нови потребители към колекцията. Да се добави бутон, който сортира колекцията по азбучен ред.

cardview


8+9. Асинхронна обработка на данни. AsyncTask. Handler. Runnables. UI thread.

Да се създаде приложение с три отделни Activity-та:

  1. Да се създаде AsyncTask имитиращ мрежова заявка. При натискане на button да се задейства AsyncTask, който чрез sleep от 2 секунди имитира мрежова заявка, след което установява статус "Завършена" на TextView.

  2. Да се създаде нишка (class LoginTask имплементиращ Runnable) валидираща Login форма, която се стартира при натискане на button. Нишката променя TextView с резултата на валидацията използвайки runOnUiThread.

  3. Да се съдздаде нишка, която на всяка секунда показва изминалото време в TextView. Нишката да се контролира от бутон (Start или ** Pause** в зависимост от състоянието). Комуникацията между нишките да се извършва с помощта на Handler.

  4. Да се създаде активити, в което при натискане на бутон:

  • Се появява кръгъл прогресбар
  • Се стартират две асихнронни операции, отнемащи random време (5 до 10 сек), например: Login и Download на профилна снимка.
  • При завършили две операции, прогресбар-а се скрива и се изобразява подходящо съобщение.

10. Fragments. FragmentTransaction. FragmentManager.

Целта на настоящото упражнение е да се запознаем изначално с lifecycle на Fragment. Както и с функционалностите на FragmentTransaction и FragmentManager, позволяващи ни инстанцирането, премахването и др. операции свързани с фрагменти.

Да се създаде ColorFragment, който приема един параметър – Integer (argb) цвят и го изобразява по подходящ начин:

fragments

Activity, което съдържа 2 FrameLayouts и 3 бутона. Със следните функционалности, използвайки FragmentManager и FragmentTransaction:

  • Button Add (add new ColorFragment Instance to frame 1) – добавя нова инстанция на фрагмента към frame 1, новата инстанция да се инстанцира със случаен цвят.
  • Button Transfer (transfer Fragment Instance from frame 1 to frame 2) – да се премахне последната инстанция на фрагмент от frame1, като същата се добави към frame2. Да се проверява има ли изобщо добавени фрагменти във frame 1.
  • Button Remove (remove Fragment Instance from frame 2) - премахва най-горната инстанция на фрагмент от frame2.
   // Generate random color
   Random rnd = new Random();
   Integer color = Color.argb(255, rnd.nextInt(256), rnd.nextInt(256), rnd.nextInt(256));

   // set hex formated string from rgba Integer
   textView.setText( String.format("#%06X", (0xFFFFFF & color)) );

Курсови задачи

  1. Да се реализира приложение "Прогноза за времето", което при въведена локация да визуализира в подходящ стил прогноза на времето. Програмата да действа като асинхронен REST клиент на HTTP API. За реализация на заявките и десериализация на JSON да се използва Retrofit (https://github.com/square/retrofit).

  2. Да се реализира CRUD телефон указател, като се използва MVVM или MVP архитектура. Да се изберат подходящите структури данни и проектират подходящите обекти за репрезентиране на указателя и неговите елементи. Да се използват Android Architecture Components - ViewModel и LiveData.

  3. Да се проектира CRUD фитнес дневник (таблици: дни, видове упражнения, програми), чиито данни се съхраняват в sqlite база данни. Да се използва Room за абстракция на базата данни.

  4. Да се реализира известната игра Snake (змия).

  5. Да се реализира програма "GPS локатор", в която background service переодично проверява текущото разстояние до зададен обект (дефиниран от GPS координати, например 43.2228918, 27.9345786) и уведомява activity, което го показва на потребителя. Да се реализира функционалност, която позволява експлицитно опресняване на разстоянието.

  6. Да се проектира CRUD to-do приложение. Като всички UI функционалности, както и комуникацията между Model и View сe базират на ReactiveX observables. Да се използва RxJava2-Android.

Изисквания и препоръки