Цей сайт створено та підтримується волонтерами спільноти українців у Швейцарії
Ви можете самостійно оновлювати та публікувати тут корисну інформацію згідно інструкції в кінці сторінки
Усі зміни перевіряють та затверджують адміністратори
- FAQ сторінка з відповідями на найбільш популярні питання
- Дозвіл на проживання
- Спільноти Українців
- Проживання
- Мобільний зв'язок
- Проїзд
- Соціальна та Гуманітарна допомога
- Навчання
- Медицина та Страхування
- Робота
- Банки та Фінанси
- Тварини
- Дозвілля
- Корисні посилання
- Внесення змін до сайту
Офіційна інформація українською на сайті міграційної служби: sem.admin.ch
Українці можуть в'їхати до Швейцарії за будь-яким паспортом. Приймаються небіометричні та внутрішні паспорти.
Перші 90 днів українці можуть знаходитися у Швейцарії без реєстрації
Щоб продовжити своє перебування, необхідно зареєструватися та отримати дозвіл на проживання типу 'S' (Permit S)
Дозвіл на проживання S не видається тим, хто вже отримав прихисток у іншій країні
Конфедерація сприяє соціальній та професійній інтеграції в Швейцарії. Особи із статусом захисту S отримують соціальну допомогу від кантону і вони зможуть працювати (включаючи самозайнятість) без періоду очікування. Діти зможуть відвідувати школу.
Почалася онлайн-реєстрація для отримання Перміта S у Швейцарії. Вам потрібно заповнити просту анкету, яка розміщена за посиланням нижче і надіслати її електронною поштою на anmeldung_ukraine@sem.admin.ch або звичайною поштою на адресу, вказану в анкеті. В анкеті повинні бути зазначені координати сторони, що приймає Вас у Швейцарії. Після цього ви отримаєте на свій email підтвердження вашого запиту та згодом дату i час запису на реєстрацію для отримання Перміту S.
Також ви можете подати заяву особисто, звернувшися до одного з центрів для біженців. Тут ви знайдете актуальні черги та адреси центрів для біженців по кантонам.
Перед тим як подавати на статус S у Швейцарії, важливо оцінити свої сили та можливості. Швейцарія - дорога для проживання країна, за загальними даними лише у Цюриху вартість життя сягає 250% від Київського https://www.numbeo.com.
Коли варто приїжджати у Швейцарію та отримувати статус S:
- У вас вже є прймаюча сторона, в кого ви можете залишитись на тривалий час.
- У вас є висока кваліфікація (IT, фінанси, інженерія, медицина etc.) та знання мов (як мінімум англійської, але бажано знати ще одну з чотирьох державних хоча б на початковому рівні).
Наявність хоча б одного з цих пунктів дає дійсно гарні перспективи стосовно працевлаштування та комфортного перебування. Для тих, хто не має, варто прочитати наступне:
💶 Соціальна допомога виділяється на людину у розмірі 1500 CHF, однак лише близько 20-30% відсотків отримаєте на руки, інше автоматично сплачується за ваше медичне страхування та адміністративні/бюрократичні витрати кантонів. За попредньою інформацією у Німеччині дають таку саму сумму, але вартість проживання до двох разів менша. Вартість оренди квартири з меблями на 2-3 людини стартує від 1000 франків на місяць, жити там 8 особам не вийде, власник не дозволить. Можете попитати вдачу на відповідних сайтах з розділу платне житло далі на сторінці.
🏠 Якщо не має приймаючої сторони, то вас спочатку оселять у таборі або гуртожитку, де близько 20 осіб на кімнату. Поступово у порядку черги та можливості вас можуть переселити до сім'ї, яка готова прийняти біженців, однак це може зайняти до кількох тижнів. Вартість оренди квартири соцвиплати не зможуть покрити, тільки якщо ви знайдете роботу. Працевлаштування можливе одразу після отримання статусу S, однак нестачі у низькокваліфікованих працівниках у Швейцарії немає, з початком туристичного сезону попит збільшиться, але не суттєво.
🧐 Бюрократична система Швейцарії, яка ніколи не відкривала свої кордони для біженців раніше, не реагує на запити так само швидко та гнучко, як це роблять країни з "досвідом", тому тут також є певні ризики пов'язані з "новітністю" ситуації для країни, що може призвести до непорозумінь, помилок, на виправлення яких потребується час, у який ви маєте якось жити та чимось займатись.
У виняткових випадках до Швейцарії можуть в’їжджати собаки та коти, які ввозяться з України. Всю інформацію щодо процедури можна знайти тут: Федеральне управління з безпеки харчових продуктів та ветеринарії Необхідно заповнити форму: form-pets-ukraine-ua.pdf Через високий ризик епідемій в'їзд з домашньою птицею, копитними та парнокопитними тваринами заборонений. Власників тварин просять негайно звернутися до ветеринарних органів.
Особи, які отримали статус S відповідно до рішення Федеральної ради від 11 березня 2022 року, можуть виїжджати за кордон з дійсним паспортом без оформлення дозволу на поїздку та повертатися до Швейцарії. В'їзд регулюється правилами в'їзду до цих країн.
Офіційний сайт міграційної служби з детальною інформацією для біженців: www.sem.admin.ch
Деталі по статусу S від юриста: status-s-schweiz
чат з інформацією про реєстрацію SEEP🇨🇭: допомога українцям 🇺🇦 📲 instagram seep ch 📞 +41 755 20 90 00 📮 help@seep.ch ✏️ telegram seep_ch
Відео:
- роз'яснення та коментарі до закону про надання статусу захисту категорії S: youtube
- Status S, медична страховка, адаптація, тощо: youtube
- Інформація для осіб з України, що потребують захисту
Ви можете задавати ваші запитання на різних платформах, де створені групи українців у Швейцарії:
Українці в Швейцарії (SwissUA) <- З питаннями щодо наповнення цього сайту звертайтеся сюди
Чат "Zürich Главный Вокзал помощь"
Цюрих, інформація для біженців
Чат українців/нок мистецької сфери
Чат кантону Во (Лозанна і т.д.)
Совместные прогулки Цюрих (чат мам)
Фейсбук група допомоги українцським біженцям в Цугу
Ukrainian Guests in Switzerland and Surroundings
Ви можете звернутися до одного з центрів біженців або спробувати знайти житло на одному з наступних ресурсів:
-
Телеграм канал, житло у Цюриху: zh_housing
-
Приватне житло для біженців. Оселитися гостем у сім'ї. shelter4ua За посиланням треба вибрати країну Швейцарія Якщо не виходить скористатися формою, ви можете зв'язатися з цими контактами:
- Halyna Ilyasevych Rauber +41 79 283 83 70 halyna.rauber@gmail.com
- Halyna Rinner +41 79 443 37 32 halyna.rinner79@gmail.com
-
Мережа хостелів youthhostel Пропонується безкоштовне перебування до 3 ночей. Можна звернутися по телефону в конкретний хостел у місті, де ви знаходитесь. Служба бронювання: +41 44 360 14 14 Для заселення потрібен паспорт
-
Тимчасове житло на 2-3 тижні через Airbnb будь-де в світі Інструкція як подати заявку:
Oфіційна брошура про оренду житла у Швейцарії українською мовою
Агрегатор пошуку оренди та придбання власного житла: comparis.ch/immobilien
Swisscom надає безкоштовні сім карти для біженців. Безлімітний інтернет та дзвінки, деталі: swisscom.ch Пропозиція доступна до кінця серпня
Sunrise - безкоштовний звязок на 1 рік. Сім карту видають лише після отримання перміту S, деталі: sunrise.ch
Yallo - безкоштовні сімки без реєстрації (достатньо паспорта) на Zürich HB.
Для пошуку маршруту використовуйте офіційний сайт швейцарської залізниці: sbb.ch
Майже всі країни ЄС надають можливість безкоштовного проїзду їхньою територією ДО МІСЦЯ ПРИЗНАЧЕННЯ або ТРАНЗИТОМ
Зверніть увагу, що в деяких країнах все одно потрібно оформляти квиток (гроші за нього не візьмуть) на конкретне місце у вагоні або автобусі
Біженцям з України дозволено безкоштовно користуватися громадським транспортом до 31 травня 2022 року. Деталі: https://www.allianceswisspass.ch/ukraine
З собою необхідно мати одне з наступного:
- ID-картка статусу S
- Тимчасова ідентифікаційна картка, яка дійсна до отримання остаточної ідентифікаційної картки S
- Заява про тимчасовий захист S (Підтвердження про подання на цей статус)
Якщо ви ще не зареєструвалися на статус S, ви можете проїхати один раз до місця призначення (центр біженців/житло) або транзитом через територію Швейцарії
🚗 Якщо ви прибуваєте у Швейцарію на власному авто, вам НЕ потрібно купляти віньєтку (vignette / motorway charge sticker). Швейцарія тимчасово скасувала оплату автобанів для українських біженців. Деталі: www.admin.ch
У Цюриху біженці з України можуть отримати безкоштовно картку для паркування у синій зоні за місцем реєстрації до 31 грудня 2022 року Для отримання картки паркування необхідно звернутися до Bewilligungsstelle der Dienstabteilung Verkehr за адресою Mühlegasse 18, 8001 Zürich З собою необхідно мати:
- Техпаспорт
- Ваш паспорт або інший документ що засвідчує особу
- Ваша адреса проживання
Зверніть увагу що паркування з цією карткою можливе не у всіх синіх зонах, а лише у зоні яка вказана на картці (4-х значний поштовий код - PLZ). Такий самий PLZ код вказаний на дорожніх знаках біля синьої зони.
Для паркування у інших синіх зонах ви маєте встановити синю картку - годинник на якій вказати поточний час. Максимальний час паркування - 1 година. Для отримання цієї картки (Parkscheibe) зверніться до найближчого відділку поліції.
Деталі: https://newinzurich.com/parking-in-zurich/
Особи що живуть у центрі для біженців можуть отрмати інформацію стосовно паркування у центрі для біженців
Поруч з кожною платною зоною паркування має бути паркувальний автомат для оплати. У більшості випадках паркування також можна оплатити через такі програми:
Розмір та характер соціальної допомоги визначатиметься кантональними службами у кожному конкретному випадку індивідуально.
Офіційні центри соціальної допомоги:
Неофіційна соціальна допомога:
CARITAS Lundi, mardi, jeudi et vendredi: 13h30-17h Mercredi (reservé pour les enfants): 11h00-13h00 / 14h00-18h
Списки некомерційних дошок оголошень у телеграмі: unkomarkt
Безкоштовне забезпечення: У Прательні (Pratteln) біженці з України можуть безкоштовно взяти речі: продукти харчування, речі гігієни, одяг. Адреса: Kompetenzzentrum für Arbeissicherheit AG, Güterstrasse 72, 4133 Pratteln З понеділка до п'ятниці з 8 до 17 року.
tutti та ricardo та anibis - сайт безкоштовних оголошень для пошуку будь-яких речей. У фільтрах оберіть 'gratis', дуже багато речей віддають безкоштовно.
Після отримання дозволу на проживання S діти отримають можливість навчатися у школах за місцем реєстрації
Гете інститут пропонує онлайн курс а1, а2 за 7 грн для українців
Відео уроки французької мови та книга розмовних фраз та граматики, для тих, хто переїхав до Франції та Швейцарії learn8languages
безкоштовні курси DE (Zurich, Winterthur and online) sprachschule
безкоштовні курси Busuu, з ними можна вивчини такі мови:
- Англійську
- Польську
- Німецьку
- Іспанську
- Французьку
- Італійську
YouTube курс Німецька для початківців
Вебсайт #ScienceForUkraine збирає різні пропозиції для студентів та дослідників від різних університетів (включаючи швейцарські). Також в багатьох швейцарських університетах українські студенти можуть бути безкоштовно зараховані в якості "аудиторів" та брати курси чи працювати над навчальними проектами. Інформацію про це можна знайти на сайтах університетів, наприклад:
- https://ukraine.epfl.ch/: "You can register as an auditor so that you can attend courses in the field that you were studying at your Ukrainian university."
- https://ethz.ch/services/en/news-and-events/solidarity-with-ukraine.html: "As part of its emergency aid programme, ETH Zurich is providing refugees from Ukraine with uncomplicated and rapid admission as auditors. This includes attendance of courses, access to ETH IT infrastructure, etc."
- https://www.unifr.ch/home/en/solidarity-ukraine/: "BA, MA and PhD students may come to Unifr as host students. Study fees are waived."
- https://www.unibas.ch/de/Aktuell/Ukraine.html: Пропозиція Університету Базель на основі програми обміну студентів Gaststudent
- https://www.hesge.ch/head/en/event/2022/solidarity-ukraine-concrete-possibilities-welcome-refugees: Пропозиція для студентів, викладачів та науковців у галузі мистецтва від Женевської школи мистецтв та дизайну (HEAD) в Женеві.
- https://www.facebook.com/100023066118368/posts/901017947343734/: підтримка для студентів бакалавриау, магістратури и аспірантури від універсітету UZH
- https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HqTKukfJGpmowQnSh4CoFn3T6HXcNS1T1pK-Xx9CknQ/edit#gid=320641758 - лабораторії университетів світу, що підтримують Українців. Потрібно відфільтрувати за значеннями "Switzerland" та "Switzerand" колонку "Country"
- https://www.fhnw.ch/en/startseite - University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland у співробітництві з Laurenz Foundation приймуть на 1 рік 20 студентів з України, що вивчають Art та Design
Ви отримуєте медичне страхування безкоштовно після реєстрації на перміт S
Якщо вам потрібна допомога негайно, необхідно звернутися у будь який шпиталь - Notfall відділення, там вас проконсультують та нададуть необхідну допомогу. З документів звісно потрібно мати паспорт, та бажано Bestätigung (підтвердження), яке ви отримали після реєстрації у центрі біженців. Нічого платити не потрібно, навіть за складніші операції, після отримання дозволу S рахунок оплатить страхова компанія.
З дітьми потрібно йти у дитячі шпиталі, бо не всюди лікують дітей. У Цюриху такий наприклад ось тут: kispi.uzh.ch
Після отримання дозволу на проживання S ви отримуєте право на роботу у Швейцарії (включаючи самозайнятість)
Також українці отримують можливість працювати на себе (аналог ФОП в Україні)
Пошук роботи для українців jobcloud.ch/c/en/ukraine-friendly-jobs-switzerland
Сайт пошуку роботи у Швейцарії: jobs.ch
Багато вакансій також є на LinkedIn
Дошка оголошень про роботу для українців: adeccojobsforukraine.com
Платформа для об'єднання українців з швейцарськими роботодавцями: (ukraine-refugees.work)[https://ukraine-refugees.work/?lang=uk]
Інформацйна сторінка hrforukraine
Swiss-Ukrainian Job Facebook Group
Work-and-study program at Google
UACH.info, Jobs in Switzerland🇨🇭 for Ukrainian refugees
Пропозиція роботи від Credit Suisse
Telegram канал jobforukrainians
Канал по швейцарії: job_sw_ukrainians
Jobs for Refugees in Switzerland
Табличка для самоорганізації українців у Швейцарії: у онлайн формі ви можете вказати, які послуги ви б могли надати українцям безкоштовно, або за мінімальну плату. (Наприклад, підстригти дорослого чи дитину, або допомогти з організацією дня народження дитини). Окрім, того можливо у перспективі зможемо рекомендувати один одного для працевлаштування на ті чи інші роботи. Контакт організатора: @ledi_u
Безкоштовне фото для резюме, фотографія ваших виробів. Деталі у пості
Вакансія для лікарів у Цюриху зі знанням української або російської: medicjobs.ch
Помічник/ця на кухні (клінінг, допомога з приготуванням їжі). Мінімальне знання англійської чи німецької буде перевагою. Шеф-кухар (англійська чи німецька). Офіціанти (вимагають мінімальну англійську і німецьку і досвід роботи). Ці та ще багато інших вакансій шукайте на сайті групи готелів
Гаряча лінія допомоги біженцям з України Swiss Refugee Aid:
- +410313707575 - за понеділока по п‘ятницю,
- +410774076802 – суббота та неділя (тільки невідкладні випадки),
- +410848800858 – психологічна допомога,
- gastfamilien@fluechtlingshilfe.ch
Ви можете відкрити рахунок у будь-якому банку Швейцарії, але лише після отримання дозволу на проживання S
Відкриття безкоштовного рахунку в Credit Suisse
Безкоштовні онлайн банки:
На жаль, зараз у Швейцарії немає можливості обміняти Українські гривні. Є інформація у пресі, що, можливо, рішення буде знайдено Швейцарською владою. Обміняти готівку наразі можливо у інших країнах:
- В Угорщині це можна зробити у відділеннях ОТР Bank;
- В Австрії – у відділеннях Raiffeisen Bank та Erste Bank Oesterreich;
- У Молдові – у відділеннях OTP Bank;
- У Румунії – у відділеннях Banca Comersiala Romana;
- у Польщі
Якщо Ви маєте картку Українського банку, Ви можете використовувати її для оплати. Також ви можете зняти готівку з гривневої карти (гроші ви отримаєте у швейцарських франках) Знімати готівку менш вигідно, аніж розраховуватися картою, адже стягується додаткова комісія (величина залежить від вашого банку та банкомату)
Офіційна інформація для біженців про ввезення тварин: інструкції на цьому сайті. Треба прокрутити донизу до посилання під назвою Інструкції щодо перевезення котів і собак біженцями з України
Інформація від ветеринара по ЄС: instagram
Канал "Help PETS from Ukraine 🇺🇦: 🇨🇭Zürich. допомога для 🐶": https://t.me/helppetsfromukraine
Зоопарк у Цюриху пропонує значну знижку для біженців - лише за 7chf ви можете провести там цілий день zoo.ch
Пласт в Швейцарії - національна скаутська організація України.
Дитяча україномовна музична школа в Цюриху
Онлайн передача про життя українських біженців у Швейцарії: Діаспора ТВ Швейцарія
Інформація для біженців: campax.org
Telegram бот з інформацією для біженців: UAhelpCHbot
Адреси центрів для біженців: https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/asyl/adressen.html
Додаткова інформація про центри біженців: osar.ch
Юридична підтримка: https://www.osar.ch/aide-pour-refugie-et-requerant-dasile/protection-juridique
Юридичний онлайн сервіс для біженців: asylex
Ви подали заяву до притулку в Швейцарії. Що далі? asylum-info.ch
Порівняння цін (на товари, оренду, послуги та інше) comparis.ch
Порівняння цін в інтернет магазинах toppreise.ch
Інформація, як допомогти українцям, німецькою мовою. https://ukraine-direkthilfe.ch
Порівняння вартості життя між Києвом та Цюріхом. https://www.numbeo.com
Секонд-хенд речі (не тільки одяг). brockilandag.ch
RAZOM - Mобільний додаток, який дозволяє пов'язати людей, які потребують допомоги і тих, хто може допомогти. RAZOM працює у форматі оголошень і виходячи з налаштувань показує лише актуальну інформацію.
Форум українців/нок в Швейцарії
Майже в кожному продуктовому відділі Migros, Coop, Voi за 2-3 години до закриття ввечері є 50% знижки на ті продукти, які вже не можна буде продавати наступного дня, a в субботу такі знижки можуть бути в будь який час дня на продукти, які вже не можна буде продавати в понеділок. Близько до закриття в магазині ALDI можна отримати такі продукти безкоштовно.
Завдяки сервісу TooGoodToGo можна шукати і купувати їжу з великою знижкою таку, яка не була реалізована в ресторанах або магазинах.
Найближчі протести. Зі списку потрібно обрати "Switzerland". StopPutin - Upcoming Events
Плакати для протесту. https://t.me/SwissUA/6829
-
Зареєструйтеся на github.com
-
Відкрийте файл README.md у github: Редагувати
-
Натиснути на іконку олівця для внесення змін
-
Внесіть ваші зміни у документ
-
Вгорі натисніть 'Попередній перегляд' (Preview) для перевірки як буде виглядати сторінка після публікації
-
Внизу сторінки введіть назву та опис змін що ви внесли та натисніть 'Запропонувати зміни' (Propose changes)
-
Натисність 'Створити пул ріквест' (Create pull request) - тільки після цього адміністратор отримає ваші зміни на розгляд